NAV خالص ارزش دارایی

NAV خالص ارزش دارایی

خالص ارزش دارایی ها nav چیست

یکی از روش های ارزیابی سهام های عادی که برای ارزش گذاری شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ های بزرگ استفاده می شود، روش ناو (Net Assets Value)
مي باشد. این روش از تقسیم ارزش روز دارایی ها پس از کسر بدهی ها و سهام ممتاز بر تعداد سهام عادی به دست می آید.

محاسبه ناو بورس

صورت کسر همان حقوق صاحبان سهام در محاسبه ارزش دفتری است؛(ارزش دفتری = حقوق صاحبان سهام تقسیم بر تعداد سهام عادی). با این تفاوت که در اینجا ارزش بازار برای تعیین ارزش مورد استفاده قرار می گیرد و ملاک ارقام حسابداری نیست. شما برای بدست آوردن اطلاعات مورد نیازتان جهت محاسبه ناو، می توانید به سایت کدال، صورت های مالی شرکت، صورت وضعیت مراجعه کنید.
از آنجایی که ارزیابی دارایی ها عموما توسط کارشناسان رسمی دادگستری صورت می گیرد، به این روش ارزیابی، ” روش کارشناس رسمی ” نیز می گویند.

راهنمای محاسبه ناو

برای بدست آوردن ناو؛ ابتدا ارزش افزوده های شرکت های زیر مجموعه، پورتفوی بورسی و پرتفوی غیر بورسی را بدست می آوردیم. سپس مجموع ارزش افزوده های بدست آمده را با مبلغ حقوق صاحبان سهام شرکت جمع کرده، تقسیم بر سرمایه می کنیم. ذکر این نکته ضروری است؛ که در صورت وجود ذخایر کاهش ارزش سرمایه گذاری، مبلغ آن به حقوق صاحبان سهام اضافه می شود.

  • برای محاسبه P/ NAV هم، کافی است قیمت روز (تابلو) را بر ناوِ بدست آمده تقسیم کنیم.
  • از لحاظ بنیادی، اگر P/NAV کمتر از ٠/٧ باشد، ورود به نماد توجیه پذیر است.

چرا NAV یک شرکت سرمایه گذاری نباید برابر قیمتش باشد

حال آن که چرا NAV یک شرکت سرمایه گذاری نباید برابر قیمتش باشد و نهایتا تا ۷۵ درصد منطقی هست، چند دلیل دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

الف) ممکن است برخی از دارایی ها نکول شونده باشند و یا اصلا قابلیت نقد شوندگی نداشته باشند، به همین علت ناو را به اندازه ۱۰۰% ارزش نمی گیرند.

ب) وضعیت صنعت هم در نقدشوندگی دارایی ها بسیار تاثیر گذار است، بطور مثال ممکن است صنعتی، به دلیل رکود، امکان نقد کردن سبد را نداشته باشد تا ۵۰% ناو بخواهد معامله شود.

ج)در پروسه نقد شوندگی ممکن است هزینه های نقد شدن وجود داشته باشد که این هزینه ها باعث تعدیل شدن ارزش خالص دارایی ها می شود.مثل عوارض مالیات.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.