کدال بورس

کدال بورس

کدال چیست و چه اهمیتی دارد

در سال ۱۳۸۴ طبق ماده ۲ قوانین بورس اوراق بهادار برای حمایت از حقوق سرمایه گذاران و فعالان بازار سرمایه و حفاظت از شفافیت و توسعه بازار و حسن نظارت بر اجرای ماده ۷ قانون شفافیت ناشران بورسی سامانه ایی بنام کدال www.codal.ir شکل گرفت که کلیه گزارش شرکت ها و فعالیت آنها را جمع آوری و مکانیزه کرده و بعد برسی به انتشار صورت و اطلاعات مالی شرکت ها برای شفافیت به سرمایه گزاران اعلام میکند که باز هم نیاز به راستی آزمایی دارد که واحد حسابرسی سازمان بورس اوراق بهادار وظیفه آن را بر عهده دارد.

وظیفه سایت جامع کدال بدین شرح است:

۱-دریافت و پذیرش گزارش ها توسط سامانه
۲-آماده و پیداه سازی گزارش ها به وسیله ناشر
۳-ذخیره گزارش های مالی دریافتی
۴-انتشار اطلاعات به عموم
۵-نظارت و تحلیل و پایش گزارش ها توسط کارشناس سازمان
۶-استخراج گزارش از ناشر

کلیه گزارش ها منظم و بصورت ماهانه بورس و فصلی بر روی این سامانه قرار میگیرد واگر شرکتی این گزارش ها را در زمان مشخص به سامانه کدال و سازمان تسلیم نکند ، سازمان بورس با دادن فرصت ارائه گزارش به ناشر به آن اخطار میدهد ودرصورت شفاف نبودن و عدم ارائه ،نماد در تابلو با مدت زمان مشخص شده از طرف سازمان تعلیق می شود تا شرکت ملزم به شفاف سازی شود.نمونه گزارش یکی از شرکت ها در سایت کدال در تصویر زیر قابل مشاهده است.

کدال در بورس

در این سایت شما نام شرکت را در قسمت جستجو سرچ میکنید و گزارش ها و سوابق مالی شرکت برای شما نمایش داده خواهد شد. که سود سالانه و میزان موجودی انبار ، بدهی ها ، مطالبات و پیش بینی های شرکت برای دوره های بعد مشخص است که به سرمایه گذار کمک میکند که تصمیم بهتری نسبت به خرید سهام مورد نظر داشته باشد.

سامانه تدان چیست؟

این سامانه بنام {تحلیل داده های ناشران-تدان} می باشد که در تاریخ ۲۸ مرداد سال ۹۴ راه اندازی شد .این سامانه یکی از زیر مجموعه های کدال است که هدف آن دریافت گزارش از ناشران، تحلیل گران است که پرسش تحلیل گران را از ناشرین برای شفافیت بیشتر فراهم کرده است که شرکت را ملزم به کنفراس شفاف سازی میکند .

سامانه سنم چیست؟

این سامانه برای نظارت بر صندوق های سرمایه گذاری طراحی شده است که در آن کلیه مدیران صندوق های سرمایه گذاری باید روزانه کلیه گزارشات صنندوق های { xml} صندوق های تحت مدیریت خودرا در سامانه سنم بارگزاری کرده و شفاف سازی بکنند.

مهم ترین بخش سامانه کدال

وظایف سامانه کدال

در ادامه مهم ترین بخش سامانه کدال که شمارا در شناسائی بهتر سهام کمک میکند :

۱-سود پیش بینی شده و سود پرداخت شده
۲-گزارشات پیش بینی دوره های آینده شرکت در سودسازی
۳-سود {ttm} هر سهام
۴-افشای اطلاعات مهم گروه الف
۵-افشای اطلاعات مهم شرکت گروه ب

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.