اخبار هفته سوم مرداد ماه

اخبار هفته سوم مرداد ماه

99.05.24

💢 آغاز رای گیری شورای امنیت درباره پیشنویس قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

جلسه رای گیری شورای امنیت برای اعلام نظر اعضا درباره پیشنویس قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران آغاز شد.

این رای گیری به شکل مجازی برگزار می شود و ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل قرار است رای خود را درباره پیش نویس قطعنامه چهار پاراگرافی آمریکا اعلام کنند.

کشورهای عضو ۲۴ ساعت فرصت دارند تا از طریق ایمیل رای خود را به رییس دوره ای شورا که از کشور اندونزی است اعلام کنند. رای‌گیری از ساعت ۵.۳۰ دقیقه عصر پنج‌شنبه به وقت محلی آغاز شده و نتایج آن احتمالا عصر جمعه اعلام می‌شود./ ایسنا

💢 ظریف: رفتار عمیقا مخرب آمریکا، ساختار سازمان ملل متحد را نشانه گرفته است

وزیر امور خارجه:
رفتار عمیقا مخرب آمریکا ساختار سازمان ملل را نشانه گرفته است.
شیوه‌ای که آمریکا در اقدام جهت فروپاشی قطعنامه ۲۲۳۱ به کار گرفته است سوء استفاده از ساز و کار خود سازمان ملل برای نابودی این نهاد بین‌المللی است.
این اقدام آمریکا پس از گذشت ۲ سال از تحمیل بی‌رحمانه‌ترین فشار حداکثری علیه یک ملت مقاوم آن هم در شرایط سخت کرونایی بود که محکوم به شکست خواهد بود.
من در ماه گذشته به شورای امنیت هشدار دادم که این وضع موجود نه مطلوب است و نه پایدار؛ بنا بر این همه ما در یک گذرگاه قرار داریم.

💢 مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: روند مذاکره با مقامات ایرانی آغاز شده است

▫️«رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره دسترسی به سایت‌های هسته‌ای ایران گفت: «روند مذاکره با مقامات ایرانی آغاز شده و من امیدوار هستم که ما را به این (دسترسی) برساند.»

💢 نتایج یک نظرسنجی: پزشکان روسی نسبت به واکسن جدید اسپوتنیک-۵ محتاط هستند

▫️روسیه چند روز پیش اعلام کرد که نخستین واکسن برای مقابله با ویروس جدید کرونا را تولید کرده است و تا آخر این ماه به پزشکانی که داوطلب هستند تزریق می‌شود.

▫️نتایج یک نظرسنجی از بیش از ۳ هزار پزشک روسی نشان می‌دهد که اکثر آن‌ها احساس خوبی ندارند که واکسن روسی کووید۱۹ به دلیل کمبود اطلاعات و تایید سریع آن، به آن‌ها تزریق شود./ یورونیوز

💢 پورابراهیمی از رد طرح فروش اوراق سلف نفتی دولت خبرداد

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس:

طرح دولت در شورای عالی هماهنگی اقتصادی انتشار اوراق سلف به میزان ۲۰۰ میلیون بشکه و با تسویه نقدی در سررسید دو ساله با نرخ تسعیر ارز در آن روز بود که تعهدی حدود ۲۵۰ هزار میلیارد تومان در سررسید دو ساله ایجاد می کرد که از این حیث مورد نقد و ایراد کارشناسی قرار گرفت

فروش قطعی نفت پذیرفته شد تا نیاز پالایشگاه‌های داخلی نیز از این بازار تامین شود

برای ایجاد تقاضای واقعی در بازار بورس انرژی، ترجیحا نیاز داخل اعم از پالایشگاه های بزرگ و کوچک و ظرفیت صادراتی از این طریق صورت گیرد.

💢 زمان اعلام نتیجه رأی‌گیری بر سر قطعنامه ضدایرانی آمریکا

نتیجه رأی‌گیری شورای امنیت درباره قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران ساعت ۱۸:۰۰ روز جمعه به وقت نیویورک (۲۲ جمعه به وقت گرینویچ و ۲:۳۰ بامداد شنبه به وقت تهران) اعلام خواهد شد.

💢 بیانیه مایک پامپئو بعد از شکست قطعنامه ضد ایرانی آمریکا

وزیر خارجه آمریکا:
شورای امنیت سازمان ملل متحد، مسئولیت حفظ صلح و امنیت بین‌المللی را به عهده دارد.
این شورا، امروز در حفظ این مأموریت بنیادی شکست خورد. شورای امنیت قطعنامه‌ای معقول برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ۱۳ ساله علیه ایران را رد کرد تا برای اولین بار در یک دهه گذشته، مسیر را برای اینکه اصلی‌ترین حامی تروریسم دولتی بتواند بدون محدودیت‌های سازمان ملل اقدام به خرید و فروش سلاح‌های متعارف کند هموار کرد.
قصور شورای امنیت در اقدام قاطع برای دفاع از صلح و امنیت بین‌المللی قابل توجیه نیست.

💢 قطعنامه آمریکا با ۱۱ رأی ممتنع، ۲ رأی موافق و ۲ رأی مخالف به تصویب نرسیده است

آمریکا تنها توانسته یک عضو شورای امنیت را با خود همراه کند و تنها جمهوری دومینیکن به تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران رای مثبت داده است، چین و روسیه رای منفی داده‌اند و یازده عضو دیگر نیز ممتنع رای دادند.

💢 انگلیس: به قطعنامه آمریکا رأی ممتنع دادیم چون مشخص بود که از حمایت شورا برخوردار نبود

نمایندگی انکلیس در سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد به قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران رأی ممتنع داده چون مشخص بوده که این قطعنامه از حمایت اعضای شورای امنیت برن‌خوردار نیست.
انگلیس گفته مکررا نگرانی‌های خودش را از «رفتارهای بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه» ابراز کرده است.


99.05.23

💢 فروش آبشاری سهام عدالت یک روز بعد از شوک

گرچه روز گذشته معاملات بازار سرمایه در اولین ساعات کاری خود از روند مثبتی برخوردار بود اما بعد از گذشت یک ساعت ورق معاملات برگشت. برخی از فعالان بازار یکی از دلایل اصلی اتفاقات روزگذشته بورس را عدم مدیریت در عرضه سهام عدالت توسط کارگزاری بانک ملی عنوان می‌کنند.

روش مستقیم سهام عدالت که به نوعی بی‌عدالتی را به نمایش می‌گذارد همچنان در پروتفوی دارندگان این سهام لحاظ نشده و دارندگان این سهام به روش سنتی و غیرمستقیم باید نسبت به فروش آن اقدام کنند. نکته بدتر اینکه افراد مدت‌هاست سهام را فروخته‌اند اما هنوز به مبلغ فروش نرسیده‌اند.

به اعتقاد کارشناسان این روش دقیقا سلب اختیار از مردم برای مدیریت دارایی خود است.این چندمین‌باری است که بانک‌ها به دلایلی نامعلوم اقدام به عرضه سهام عدالت در روزهایی که بازار تاب‌آوری چندانی ندارد، می‌کنند.

در ادامه این گزارش می خوانید:

👈 کارگزاری بانک ملی: ریزش ربطی به ما ندارد؛
👈 ورود وزیر اقتصاد به پرونده سهام عدالت؛
👈 مدیریت بدون استراتژی؛
👈 سهامی که همچنان عدالت ندارد.

💢 اطلاعیه وزارت اقتصاد درباره واریز مبلغ حاصل از فروش سهام عدالت

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی پیرو اعلام وزیر اقتصاد، طی اطلاعیه‌ای از فروشندگان سهام عدالت خواست چنانچه با تأخیر غیرمعمول در واریز مبلغ حاصل از فروش سهام عدالتشان مواجه شده‌اند، می‌توانند مشکل خود را در بخش ارتباط مستقیم با وزیر امور اقتصادی و دارایی که در پورتال این وزارتخانه به نشانی mefa.gov.ir تعبیه شده است، با درج مشخصات فردی، شماره تماس و کد هویت ملی مطرح کنند.

در این اطلاعیه، شماره تلفن ۳۳۹۶۷۳۰۰- ۰۲۱ نیز برای پیگیری این گروه از مردم معرفی شده است./ ایرنا

💢 ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت:

دولت عملا خزانه را از دلار و بعد از طلا و سپس صندوق ذخیره را خالی کرده، بنابراین به نظر من با این کار و طرح گشایش اقتصادی یک سرزمین سوخته تحویل دولت بعدی داده می‌شود.

💢 دستورالعمل سازمان امور مالیاتی در خصوص مالیات دریافت کنندگان کننده سکه از بانک مرکزی

خریداران سکه از بانک مرکزی که در سال ۱۳۹۸ نسبت به دریافت حداکثر ۱۸۵ قطعه سکه اقدام نمودند مشمول مالیات موضوع این دستورالعمل هستند

⭕️ میزان مالیات

۱ . تا ۲۰ سکه مشمول مالیات نیست
۲ . نسبت به مازاد ۲۰ سکه تا ۳۰ سکه ، به ازای هر سکه ۴۰۰ هزار تومان
۳ . نسبت به مازاد ۳۰ سکه تا ۵۰ سکه ، به ازای هر سکه ۵۲۰ هزار تومان
۴ . نسبت به مازاد ۵۰ سکه تا ۱۸۵ سکه به ازای هر سکه ۶۵۰ هزار تومان

مهلت پرداخت مالیات موضوع این دستورالعمل تا پایان مرداد ۱۳۹۹ خواهد بود.

امکان تقسیط مالیات مقطوع تا ۴ ماه بصورت مساوی

پرداخت مالیات پس از سررسید موجب تعلق جریمه دیرکرد خواهد بود

در صورت عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی تا پایان مرداد ۹۹ الزاما مشمول مالیات مقطوع سکه موضوع دستورالعمل خواهند بود.

💢 توافق مجلس و دولت برای اصلاح ساختار بودجه

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
با هماهنگی‌هایی که با دولت انجام شده است مطالعاتی در این زمینه در مرکز پژوهش‌های مجلس در حال انجام شدن است.
دولت نیز پذیرفته که به جای این که لایحه به مجلس ارائه کند مبنای کار همین مطالعاتی باشد که در مرکز پژوهش‌ها در حال انجام شدن است.
چارچوب کلی که با دولت به توافق خواهیم رسید مبنای بسته شدن بودجه سال ۱۴۰۰ خواهد بود.
پس از توافقات کلی طرحی را درباره اصلاح ساختار بودجه در مجلس تدوین خواهیم کرد و آن را مصوب خواهیم کرد و قطعاً دیگر در این زمینه دولت لایحه‌ای را به مجلس ارائه نخواهد کرد.

💢 نوبخت: تحريم آمريكا شكست خورد/ گشايش اقتصادي به زودی در كشور صورت مي‌گيرد

رييس سازمان برنامه و بودجه كشور:
اجراي برنامه‌هاي اقتصادي و طرح‌هاي عمراني در كشور نشان مي‌دهد كه تحريم‌هاي آمريكا شكست خورده است
با وجود تحريم‌هاي شديد و بسته شدن تمام راه‌هاي مبادلات بانكي و انتقال ارز، برنامه‌هاي توسعه‌اي و اقتصادي كشور متوقف نشد و ادامه يافت
با اين تحريم‌ها حتي از انتقال ارز براي خريد داروي كرونا و بيماران خاص نيز جلوگیری شد اما موفق شديم با همه دشواري‌ها برنامه‌هاي اقتصادي و توسعه‌اي كشور را پيش ببريم و حتي پرداخت حقوق و يارانه نير سر وقت انجام شده است
يكي از مهم ترين عوامل شكست تحريم‎هاي آمريكا، مقاومت مردم است.
با شكست تحريم، به‌زودي گشايش اقتصادي در كشور صورت مي‌گيرد.

💢 هوک: تا تغییر رفتار تهران، تحریم تسلیحاتی باید ادامه یابد

نماینده مستعفی آمریکا در امور ایران از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا به تمدید تحریم تسلیحاتی ایران رأی مثبت دهند.
«برایان هوک» مدعی شد تا تغییر رفتار تهران باید تحریم تسلیحاتی ایران ادامه یابد و فعالیت‌های ایران موجب بی‌ثباتی و از بین رفتن امنیت در منطقه شده است.

💢 توافق رژیم صهیونیستی و امارات برای عادی‌سازی روابط

بیانیه مشترک آمریکا، اسرائیل و امارات:
در نتیجه این گشایش دیپلماتیک و بنا به درخواست رئیس‌جمهور ترامپ و با حمایت امارات متحده عربی، اسرائیل اعلام حاکمیت بر مناطق اعلام‌شده در “چشم‌انداز صلح” رئیس‌جمهور ترامپ را معلق کرده و تلاش‌های خودش را بر توسعه روابط با سایر کشورها در جهان عرب و اسلام متمرکز خواهد کرد.

ترامپ: اسم این توافق رو می‌خواستم “توافق ترامپ” بگذارم، ولی رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران قبول نمی‌کنند، بنابراین اسمش را می‌گذاریم توافق آبراهام.


99.05.22

💢 پایان بررسی لایحه افزایش سرمایه شرکت‌ها در کمیسیون اقتصادی مجلس

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اصلاحات لایحه دو فوریتی افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار یا فرابورس از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم در این کمیسیون انجام شد/ ایبنا

💢 سو استفاده کارگزاری‌ها از سهام عدالت/ دارایی مردم را وارد پرتفو خودشان کنید

آقای روحانی کارگزاری‌ها نه تنها سهام عدالت را می‌فروشند و ماه ها پول مردم را پس نمی‌دهند بلکه با سو استفاده از این دارایی بازار را به هم می‌ریزند

این دارایی را به پرتفو مردم وارد کنید!

مردم هرگونه که بفروشند قطعا افتضاح تر از این حالتی نخواهد بود که کارگزاری ها می‌فروشند و به هیچ جا پاسخگو نیستند

از بهم ریختن بازار نگران بودیم گویا کارگزاری‌ها کاسه داغ تر از آش شده اند

هرچه سریعتر دستور دهید سهم عدالت وارد پرتفو خود مردم شود!

🔴 ورشکستگی ۵۰ شرکت نفت و گاز آمریکایی

▫️طبق گزارش شرکت حقوقی «هاینز اند بون» بیش از ۵۰ شرکت نفت و گاز در آمریکا از زمان سقوط قیمت نفت در ماه مارس اعلام ورشکستگی کرده اند.

▫️ ١٦شرکت انرژی دیگر در آمریکا در ماه گذشته اعلام ورشکستگی کردند که نشان می دهد قیمت نفت خام پایین تر از حدی است که برای بسیاری از این شرکت‌ها سودآور باشد.

▫️کل بدهی این شرکت‌ها ٤٩.٦٩ میلیارد دلار است یعنی حدود دو برابر کل بدهی شرکت هایی که در سال گذشته میلادی اعلام ورشکستگی کرده بودند.

💢 تغییر الگوی خرید در بازار اوراق

🔰 بررسی آمارهای یازدهمین دور حراج اوراق دولتی حاکی از آن است که نوع تقاضا در این بازار تغییر کرده است. تقاضای خرید اوراق از سوی بانک‌ها نسبت به حراج‌های قبلی کمتر شده است. ازسوی دیگر، این تقاضا از بازار بین بانکی به تقاضای بازار بورس منتقل شده است.

🔰 در مجموع تا روز گذشته 52.6 هزار میلیارد تومان اوراق دولتی فروخته شده است. کارشناسان معتقدند نبود رویکرد حرفه‌ای و همه‌جانبه در سبدگردانی بانک‌ها و ابهام در زیرساخت‌های قانونی می‌تواند عامل تغییر رفتار بانک‌ها باشد.

🔻 آمارهای بانک مرکزی از فروش اوراق دولتی در هفته یازدهم نشان می‌دهد تمایل بانک‌ها برای خرید این اوراق کاهش یافته است. براساس آمار‌ها طی یازده هفته گذشته بانک‌ها 39.9 هزار میلیارد تومان از اوراق دولتی را خریداری کرده‌اند که ۷۶ درصد از کل اوراق فروخته شده را در بر می‌گیرد.

*️⃣ اما در هفته دهم و یازدهم میزان تقاضای بانک‌ها و موسسات مالی در بازار بین بانکی برای خرید اوراق دولتی کاهش پیدا کرده و دولت مجبور شده میزان بیشتری از اوراق را در بازار بورس به فروش برساند./ دنیای اقتصاد

💢 گفت‌و‌گوی تلفنی روحانی و مکرون

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور: دقایقی پیش روحانی و مکرون درباره‌ی وضعیت لبنان پس از انفجار بیروت،برجام و همچنین کانال مالی اینستکس تلفنی گفتگو کردند.

جزئیات مکالمه تلفنی روحانی و مکرون

رئیس‎جمهور ایران:
پیشنهاد جدید آمریکا مخالف قطعنامه شورای امنیت و نقض برجام است
آمریکا از برجام خارج شده و نمی تواند از ساز و کار برجام استفاده کند
تاکید بر ضرورت اقدامات اروپا برای فعال شدن روابط اقتصادی با ایران
اروپا تحت تاثیر آمریکا قرار نگیرد
استقبال از دعوت فرانسه برای حضور ایران در گروه بین المللی اقدام لبنان
مردم لبنان امروز با انسجام و هماهنگی از مشکل عبور خواهند کرد

رئیس جمهور فرانسه :
دیدگاه ما درمورد برجام با آمریکایی ها متفاوت است و این را به وضوح به آنها گفته ایم
درحال انجام اقداماتی برای فعال شدن اینستکس هستیم
دعوت از ایران برای حضور در گروه بین المللی اقدام برای حل بحران لبنان

💢 تصمیم جدید در خصوص چارچوب اجرایی سیاست پولی اتخاذ شد / افزایش نرخ سود سپرده بانکها نزد بانک مرکزی

آخرین اطلاعات به دست آمده از عملکرد بخش واقعی اقتصاد نشان می‌دهد، رشد اقتصادی بدون نفت در مسیر صعودی قرار گرفته است. از طرف دیگر، نرخ تورم از تورم هدف اعلام شده (۲۲ درصد) فاصله دارد.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، بر این اساس، هیئت عامل این بانک در راستای اجرای قانون پولی و بانکی کشور برای حفظ ارزش پول ملی، در جلسه چهارشنبه ۲۲ مردادماه ۱۳۹۹ چارچوب‌های جدید اجرای سیاست پولی را تصویب کرد.
هیئت عامل بانک مرکزی بر اساس مواد (۶) و (۱۱) دستورالعمل «عملیات بازار باز و اعطای اعتبار در قبال اخذ وثیقه توسط بانک مرکزی»، نرخ سود سپرده‌گذاری بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی نزد بانک مرکزی را با ۱ واحد درصد افزایش، ۱۴ درصد تعیین کرد و بدین ترتیب دامنه نرخ سود در بازه ۲۲-۱۴ درصد قرار گرفت. این تصمیم با هدف کاهش دامنه دالان نرخ سود، افزایش نرخ سود در بازار بین بانکی و هدایت نرخ تورم به سمت نرخ تورم هدف اتخاذ شده است و از روز شنبه ۲۵ مردادماه ۱۳۹۹ اجرا می‌شود.
پیش از این هیئت عامل بانک مرکزی در روز پنجشنبه مورخ ۱۲ تیرماه ۱۳۹۹، کف دالان نرخ سود را از ۱۲ به ۱۳ درصد افزایش داده بود.

💢 صادرات ایران به ترکیه ۸۴ درصد کاهش یافت/ ایران در بازار ترکیه از رتبه ۹ به رتبه ۴۱ سقوط کرد

به گزارش «نود اقتصادی» بررسی آمارهای تجارت خارجی ۶ماهه اول سال ۲۰۲۰ ترکیه نشان می‌دهد طی این مدت ترکها ۴۶۸ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده‌اند که نسبت به رقم ۹/۲ میلیارد دلاری مدت مشابه سال ۲۰۱۹، کاهش ۸۴ درصدی را نشان می‌دهد.

مطابق این گزارش، ایران در ۶ماهه اول سال ۲۰۱۹ نهمین خارجی حاضر در بازار کالاهای وارداتی ترکیه بوده که امسال این رتبه با سقوط چشمگیر به ۴۱ رسیده است.

قابل ذکر است سقوط صادرات ایران به ترکیه در حالی صورت می‌گیرد که طی این مدت صادرات عراق به این کشور به ۳/۳ میلیارد دلار رسیده که رشد ۶۶۰ درصدی نسبت به رقم ۴۳۵ میلیون دلار مدت مشابه سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد. در کنار عراق، برزیل، آمریکا، چین و آلمان کشورهای دیگری هستند که با وجود کرونا و پیامدهای آن، صادرات آنها به ترکیه رشد مثبت و قابل توجهی داشته است.


99.05.21

💢 سقف خرید دارا دوم به 5 میلیون تومان افزایش یافت

فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی :

یکی از ویژگی‌های خوب دارا دوم این است که همه آحاد ایرانی می‌توانند نسبت به خرید سهام آن اقدام کنند.

برخلاف دارا یکم که سقف دو میلیون تومانی برای خرید سهام آن در نظر گرفته شده بود، سقف دارا دوم مطابق با مصوب دولت به پنج میلیون تومان افزایش یافته است.

با کارت ملی می‌توان سهام دارا دوم را خرید، خریداران دارا دوم در این معامله از تخفیف ارزش سهام برخوردار می‌شوند.

خریداران دارا دوم درواقع یک سبد سهام متشکل از سهام پالایشگاه اصفهان، تهران، تبریز و بندرعباس را به صورت متمرکز خریداری می‌کنند.

💢 وزیر اقتصاد در شبکه خبر:
صندوق دارادوم هفته اول شهریور انجام می شود.

💢 پیش بینی سرپرست وزارت صنعت در مورد کاهش قیمت خودرو

سرپرست وزارت صنعت:
آن اتفاقی که در خرداد ۹۹ برای خودرو افتاد و افزایش قیمت غیر متعارف که نسبت به بقیه کالاها داشت، دیگر اتفاق نخواهد افتاد.

اگر اقتصاد کشور تنظیم شود و قیمت همه کالاها متعادل شود، قیمت خودرو نیز متعادل خواهد شد.

ما تلاش می‌کنیم قیمت واقعی را به کارخانه بدهیم. البته خودروساز نیز مؤظف است با داخلی‌سازی، هزینه‌های تولید را کاهش دهد و قیمت تمام شده خودرو را کاهش دهد.

💢 سه‏ ‏گانه نحس اقتصاد ایران:
کسری بودجه، پایه پولی و تورم

کسری بودجه امسال بین ٢٠٠ تا ٢۵٠ هزار میلیارد تومان برآورد شده ‏است.
ادامه استقراض از بانک مرکزی برای جبران کسری بودجه می‏ تواند کشور را با بحران ‏های متعددی مواجه سازد.
در این شرایط خلاء‏های قانونی نیز موفقیت انتشار اوراق بدهی دولتی را با تهدید مواجه ساخته است.

💢 زمان انجام معاملات نمادهای بعدازظهری

🔸«وپویا»: 12:35 الی 13:30
🔹«پیزد»: 12:35 الی 13:30
🔸«آریا»: 12:35 الی 13:30
🔹«رافزا»: 12:35 الی 13:30
🔸«دارایکم»: 12:35 الی 13:45
🔹«غزر»: 14:00 الی 15:00
🔸«خودرو»: 12:35 الی 13:35
🔹«امین»: 14:10 الی 15:10
🔸«بگیلان»: 12:35 الی 13:30
🔹«سیتا»: 12:55 الی 13:55
🔸«شاروم»: 12:35 الی 13:35
🔹«خساپا»: 12:45 الی 13:45

💢 مجوز تشکیل دارا دوم در اسرع وقت صادر می شود

محسن خدابخش مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس:
🔹سازمان بورس و اوراق بهادار آمادگی دارد تا در صورت تصمیم گیری در زمینه تشکیل دارا دوم در اسرع وقت مجوزهای لازم را صادر کند.
🔹سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان فراهم کننده بستر تشکیل این صندوق ها همیشه آمادگی خود را اعلام کرده است و در این خصوص هیچ مشکلی وجود ندارد.
🔹سودآوری، دارایی و برنامه‌های آتی شرکت ها از جمله مهمترین این موارد هستند، بنابراین تشکیل یا عدم تشکیل ETF جدید (دارا دوم) روی قیمت سهام شرکت های داخل آن اثری ندارد.
🔹بر این اساس واکنش کنونی بازار در این خصوص از نظر مباحث مالی و بنیادی مورد قبول نیست و سهامداران هم باید در انجام معاملات خود به این موضوع دقت کنند و درگیر هیجانات نشوند. / بورس نیوز

📊وضعیت بازار در سه شنبه ۱۳۹۹/۰۵/۲۱

اطلاعات بازار نقدی بورس
______

📈شاخص کل بورس ۱،۹۹۹،۷۳۸۰۳۴🔻 (۳.۱۷)%
📈شاخص هم وزن ۵۱۴،۳۱۴🔻 (۲)%

🔰وضعیت بازار: بسته
🔰تعداد معاملات: ۱،۱۵۰،۰۱۵
🔰حجم معاملات: ۷،۶۱۸ میلیون
🔰ارزش معاملات: ۱۲۰،۲۲۷ میلیارد
🔰ارزش بازار: ۷۴،۸۳۰،۸۲۹ میلیارد

اطلاعات بازار نقدی فرابورس
______

📈شاخص کل فرابوس ۲۰،۶۵۵.۲۷🔻 (۲.۴۷)%

🔰وضعیت بازار: بسته
🔰تعداد‌ معاملات: ۴۵۱،۸۱۲
🔰حجم معاملات: ۱،۷۰۷ میلیون
🔰ارزش معاملات: ۷۸،۷۰۲ میلیارد
🔰ارزش بازار: ۱۳،۴۳۷،۲۴۳ میلیارد

💢 صادرات ۱۵۴ میلیون دلاری لبنیات به ۳۰ کشور
سخنگوی گمرک:
کشورمان در چهار ماهه اول امسال بیش از ۱۵۳ میلیون دلار برابر با ۱۵۲ هزار و ۵۷۴ تن انواع لبنیات به ۳۰ کشور دنیا صادر کرده است.

💢 هیچگونه مذاکره‌ای با آمریکا به صورت مستقیم و یا با واسطه در جریان نیست

در حالی که یک منبع آگاه در گفتگو با ایلنا از پیشنهاد آلمان و انگلستان به آمریکا درخصوص لغو تحریم‌های غیرهدفمند خبر داده بود یک مقام مسئول با رد این خبر به ایلنا گفت که هیچ‌گونه مذاکره‌ای با آمریکا یا کشورهای اروپایی در این خصوص نداشته‌ایم.

اروپایی‌ها بدون جلب موافقت ایران نمی‌توانند مبتکر وحامل پیام یا پیشنهادی برای کشورهای دیگر باشند از این رو این اظهارات صحت ندارد.

💢 اولین تصویر از واکسن کرونای روسی

وزارت بهداشت روسیه تصویری از اولین واکسن کرونای ثبت شده در جهان را که در روسیه ساخته شده است، منتشر کرد.

واکسن روسیه برای کرونا به یاد نخستین ماهواره‌ای که اتحاد جماهیر شوروی سابق به فضا پرتاب کرد‏، «اسپوتنیک-وی» نامگذاری شد.

شورای امنیت دنبال مصالحه با آمریکا بر سر تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران «برای مدت معین» است

شبکه خبری بلومبرگ با بیان اینکه تلاش آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران ایجاد بحران در شورای امنیت را در پی خواهد داشت نوشته اعضای این شورا به دنبال مصالحه با آمریکا بر سر قطعنامه این کشور برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران هستند.
بلومبرگ نوشته این مصالحه ممکن است به این صورت باشد که حتی در صورت رد قطعنامه اولیه آمریکا، تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران برای مدتی معین تمدید شود.

💢 جزییاتی از جلسه سه‌نفره روحانی، قالیباف و رییسی

سران قوا دیشب دور هم جمع شدند تا درباره طرح اقتصادی دولت که پیش‌فروش نفت به مردم است بحث کنند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس درباره جزییات جلسه گفت:
رییس مجلس و قوه قضاییه به اینکه بدون مشخص بودن جزییات، وعده گشایش داده شده اعتراض داشتند و به‌دنبال آن بودند که ضررهای آینده طرح دولت را کم کنند.

رییسی شرط‌هایی هم برای تصویب این طرح مطرح کرده که این‌ها هستند:
۱. اصلاحاتی در نحوه فروش و تحویل نفت به خریدار
۲. در اولویت بودن فروش میعانات گازی
۳. جلوگیری از افزایش سرسام‌آور بدهی دولت بعدی
۴. ممنوعیت خرید یا بازخرید اوراق توسط بانک‌ها

💢 معاون اول رئیس جمهور:

اعتماد مردم سرمايه دولت است که تحت هیچ شرایطی نباید آسیب ببیند.اعضاي دولت بايدبه قول هايي كه به مردم مي دهند،عمل كنند چون مردم فعالیت هایشان رابر مبنای تعهدات دولت تنظیم می کنند. نبايدبرخي اختلاف نظرهاي جزيی درون دولت براي زندگي مردم و روندجاري اقتصاد كشور ایجاد مشکل کند.

خوشبختانه با توافق وزيران محترم نفت و اقتصاد مشكل پيش آمده براي عرضه سهام صنایع پالایشی و پتروشیمی و راه اندازی صندوق ETF دارا_دوم در بورس برطرف شد. اين توافق مورد حمايت قاطع دولت است و در روزهای آینده اجرایی خواهد شد.

💢 لغو موقت تحریم‌های آمریکا علیه ایران؟

ایلنا ساعتی قبل به نقل از «منبع آگاه» مدعی شد که طرحی با حمایت آلمان و انگلیس در حال پیگیری است که بواسطه آن آمریکایی‌ها برای اثبات حسن نیت جهت بازگشت به برجام، به صورت موقت تحریم‌های غیرهدفمند علیه ایران را لغو خواهند کرد!
موضوعی که گرچه با تکذیب «مقامی رسمی» همراه شده، اما با اظهارنظرهای مختلفی که از سوی طرف‌های مختلف دخیل در برجام مطرح شده، این ذهنیت ایجاد می‌شود که مذاکراتی جدی در جریان است.
آیا «گشایشی اقتصادی» در راه است؟!


99.05.20

💢 اختصاصی اقتصاد نیوز؛ موافقت سران قوا با پیش فروش ۲۰۰ میلیون بشکه نفت

اقتصاد نیوز : سران قوا با کلیات پیش فروش ۲۰۰ میلیون بشکه نفت از طریق بازار سرمایه موافقت کرد.

یک منبع آگاه به اقتصاد نیوز گفت:در جلسه سران قوا،اعضا با طرح پیش فروش نفت موافقت کردند.
او حجم پیش فروش را ۲۰۰ میلیون بشکه اعلام و اظهار کرد:مصوبه برای اجرای نیازمند تایید رهبری است.
به گفته این مقام آگاه پس از تایید رهبری باید درباره جزئیات طرح نیز توافق شود.
او جزئیات طرح را مواردی از قبیل میزان عرضه ماهانه نفت پیش فروش شده،نحوه عرضه و…عنوان کرد.
بر اساس اطلاع کسب شده دولت پیشنهاد داده ۲۰۰ میلیون را در بازه زمانی یک ساله در بازار داده است.

💢 پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: طرح دولت برای فروش نفت به مردم مغایر با نظر مجلس و قوه قضائیه بود

فروش نفت قطعی شد اما بدهکار کردن دولت آینده منتفی شد و به هیچ عنوان اتفاق نخواهد افتاد./ شبکه خبر

💢 المیادین: دولت لبنان استعفا کرد

الجزیره: حسان دیاب نخست وزیر لبنان تا دقایقی دیگر سخنرانی می کند.

💢 گرانی دوباره انواع لبنیات/ افزایش ۲۶۰۰ تومانی قیمت شیر و ۴ هزار تومانی قیمت ماست

👈گزارش میدانی حاکی است قیمت لبنیات در چند روز گذشته باز هم افزایش یافته است. این افزایش قیمت تقریبا در اکثر محصولات لبنی از شیر گرفته تا ماست، وجود دارد.

قیمت انواع شیر بطری در حدود هزار تومان افزایش دارد. قیمت شیر یک لیتری تتراپک هم نسبت به چند ماه گذشته ۲۶۰۰ تومان بیشتر شده است و از ۷۴۰۰ تومان به ۱۰ هزار تومان رسیده است. قیمت انواع ماست هم افزایش قیمت داشته به طوری که ماست‌های دبه‌ای از ۲۴ هزار تومان به ۲۸ هزار تومان رسیده است./ اقتصاد روز

روحانی با طرح پیش فروش نفت، می‌خواهد زمین سوخته تحویل دولت بعد دهد/ گشایش اقتصادی دولت پیش خور کردن منابع کشور است

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیئت رئیسه مجلس:

برداشت کلی ما این است که آقای روحانی بنا دارد به دولت بعدی زمین سوخته تحویل دهد چرا که طرح پیش فروش نفت در حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای دولت درآمد دارد که دولت بعد باید این مبلغ را علاوه بر سود سر رسید آن در سال های آینده پرداخت کند؛ اینها پیشخور کردن منابع کشور است که هر دولتی بعدا بیاید نمی تواند تا چندین سال این پیش خور کردن های دولت فعلی را جبران کند.

💢 فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص علت منتفی شدن عرضه ۴ پالایشگاه به صورت‌ ای تی اف ( ETF ) توضیح داد: دلیل عدم عرضه سهام این پالایشگاه ها به صورت ETF آماده نبودن زیرساخت‌های لازم از سوی این پالایشگاه‌ها است.

به گفته وزیر اقتصاد و دارایی، سهام دولت در این پالایشگاه‌ها به صورت بلوکی عرضه خواهد شد که در صورت امکان به صورت شناور خواهد بود./ باشگاه خبرنگاران جوان

💢 جزئیات طرح مجلس برای تغییر در شیوه سهمیه‌بندی بنزین

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس:
بر اساس طرحی که مجلس طراحی کرده است پیشنهاد شده تا سهمیه بنزین به جای خودروها به افراد خانواده ها تخصیص داده شود. در این طرح پیش بینی شده به هر فرد از جامعه ماهیانه ۲۰ لیتر بنزین تعلق گیرد. همچنین پیش‌بینی شده تا سامانه ای برای فروش بنزین افرادی که خودرو ندارند، تهیه شود.
از سوی دیگر در این طرح دیده شده که دولت سهمیه بنزین افرادی را که فاقد خودرو هستند، در آخر ماه بردارد و به جای آن کارت بانکی افراد را شارژ کند تا آنها بتوانند کالا خریداری کنند.

💢 بورس قرمزپوش شد/ ریزش ۱۰ هزار واحدی شاخص کل

▫️سهام سرخپوش شد و با ریزش ۱۰هزار واحدی شاخص کل به دو میلیون و ۶۸ هزار واحد رسید.

▫️شاخص کل هم‌وزن نیز به 525 هزار و 743 واحد رسید.

▫️«فارس»، «حکشتی» و «وامید» سه نماد با بیشترین اثر مثبت بر شاخص کل بورس و «پارسان»، «وپاسار» و «شتران» سه نماد با بیشترین اثر منفی بر شاخص کل بورس هستند.

▫️در فرابورس نیز، «دی»، «بپاس» و «هرمز» سه نماد با بیشترین اثر مثبت و «مارون»، «کگهر» و «ذوب» سه نماد با بیشترین اثر منفی بر شاخص کل فرابورس هستند.

💢 سهامداران«تملت» بخوانند: یک خبر خوب

✅ تامین سرمایه بانک ملت از پذیرش، تعهد خرید و بازارگردانی اوراق سلف موازی استاندارد میعانات گازی و نفت خام سنگین صادراتی دو شرکت به ارزش 25 هزار میلیارد ريال خبر داد.

✅ روح اله حسینی مقدم، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه بانک ملت گفت: امروز دوشنبه 20مردادماه 1399، 10هزار میلیارد ريال اوراق سلف موازی استاندارد میعانات گازی توسط شرکت توسعه نفت و گاز صبای کنگان، در بازار مشتقه بورس انرژی ایران در نماد «سمیعا001» عرضه خواهد شد.


99.05.19

💢محسن زنگنه نماینده مجلس از برنامه دولت برای فروش ۲۲۰ میلیون بشکه نفت برای جبران کسری بودجه خبرداد!

💢 جزییات! گشایش اقتصادی دولت که این هفته اعلام خواهد شد

گویا دولت قصد دارد با هدف تامین نقدینگی مورد نیاز تا سقف ۲۰۰ میلیون بشکه نفت در بورس پیش‌فروش کند.
حالا اگر قیمت نفت در زمان تحویل بالاتر از زمان پیش‌خرید باشد، که سود آن به خریدار می‌رسد. اما اگر قیمت اوراق پایین‌تر از زمان پیش‌خرید باشد دولت به میزان نرخ سود سپرده بلندمدت به خریداران مابه التفاوت پرداخت خواهد کرد./ اقتصادنیوز

📣 آگهی عرضه اولیه سهام شرکت
بهساز کاشانه تهران نماد (ثبهساز)

💠تعداد کل سهام قابل عرضه:
۲۰% از کل سهام شرکت

💠حداکثر میزان سهمیه هر فرد:
۱۰۰۰ سهم

💠دامنه قیمت در ثبت سفارش:
از قیمت ۲۰۹۰ تا قیمت ۲۲۰۰ ریال

💠تاریخ و دوره ثبت سفارش:
مورخ چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۵/۲۲

💢 ارائه درخواست استیضاح وزیر کشور

با امضا ۱۴ نماینده مجلس و در سه محور، استیضاح رحمانی‌فضلی وزیر کشور در مرحله تقدیم به هیات رئیسه مجلس است.
محورها:
بی تدبیری در اجرا و نحوه افزایش قیمت بنزین⁦
نصب مدیران ناکارآمد برای فرمانداری‌ها و استانداری ها
ضعف در مدیریت بحران در ماجرای سیل و زلزله
ارائه درخواست استیضاح وزیر کشور

با امضا ۱۴ نماینده مجلس و در سه محور، استیضاح رحمانی‌فضلی وزیر کشور در مرحله تقدیم به هیات رئیسه مجلس است.

💢 سرخابی ها مهرماه بورسی می‌شوند

مهدی علی‌نژاد، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان:
حداکثر اوایل مهرماه ورود دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بورس نهایی می‌شود. قصد داریم اشتباه ۴۰ ساله دولت در باشگاه‌داری را برطرف کنیم و به دلیل موانع و مشکلات موجود در خصوصی‌سازی دو باشگاه روند طولانی شده است.

در عین حال دو ورزشگاه مرغوبکار و کمپ حجازی برای استقلال و دو ورزشگاه شهید گمنام و درفشی‌فر به نام پرسپولیس در خواهد آمد و در مرحله صدور سند قرار دارد و تصور می کنیم حداکثر اوایل مهرماه ورود به بورس را در مورد این دو باشگاه داشته باشیم.

بخش عمده بدهی استقلال و پرسپولیس پرداخت شده است و در هفته گذشته پرسپولیس ۸۵۰ هزار یورو از بدهی های قبلی خود را پرداخت کرد که مربوط به سه دستیار برانکو به طور کامل و بخشی از طلب برانکو بود و با وجود مسائل مطرح شده فیفا در این مورد قبول کرده که مطالبات دستیاران برانکو را پرداخت کند.

💢 وعده گشایش اقتصادی روحانی، رونمایی شد.

پیش فروش ۲۰۰ میلیون بشکه نفت
دولت قصد دارد با هدف تامین نقدینگی مورد نیاز خود تا سقف ۲۰۰ میلیون بشکه نفت در بورس پیش فروش کند./ اقتصاد نیوز

💢 سود خالص شرکت ملی نفت عربستان بیش از ۷۳ درصد کاهش یافت

آرامکو، شرکت ملی نفت عربستان امروز یکشنبه ۱۹ مرداد ماه در گزارشی اعلام کرده سود خالص این شرکت در سه ماهه دوم سال جاری میلادی (۲۰۲۰) حدود ۷۳/۴ درصد کاهش یافته است؛ این رقم بیشتر از پیش‌بینی‌ها بوده است.

💢 به گفته صحرایی شرکت‌های پالایشی، فلزات اساسی و گروه شستا به نوبت دوم معاملات منتقل خواهند شد

گروه‌های خودرویی و بانکی در نوبت اول معامله می‌شوند.

💢 رضایی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس:
طرح استیضاح وزیر نفت را کلید زدیم.
معتقدیم مدیریت زنگنه خسارت‌های زیادی را بر صنعت نفت تحمیل کرده و ادامه حضورش منافع ملی را تامین نمی‌کند.

📊 وضعیت بازار در یکشنبه ۱۳۹۹/۰۵/۱۹

اطلاعات بازار نقدی بورس
__________

📈شاخص کل بورس ۲،۰۷۸،۰۰۶.۹۳ ۲.۱۵%
📈شاخص هم وزن ۵۳۴،۰۲۲ ۰.۴۱%

🔰وضعیت بازار: بسته
🔰تعداد معاملات: ۱،۸۹۸،۳۵۲
🔰حجم معاملات: ۸،۹۵۲ (میلیون
🔰ارزش معاملات: ۱۶۸،۹۳۲ میلیارد
🔰ارزش بازار: ۷۷،۷۶۰،۰۰۲ میلیارد

اطلاعات بازار نقدی فرابورس
__________

📈شاخص کل فرابوس ۲۱،۴۷۵.۴۳ ۱.۷۲%

🔰وضعیت بازار: بسته
🔰تعداد‌ معاملات: ۸۰۶،۷۵۳
🔰حجم معاملات: ۲،۸۱۴ میلیون
🔰ارزش معاملات: ۷۲،۲۶۰ میلیارد
🔰ارزش بازار: ۱۳،۹۶۳،۳۶۹ میلیارد

💢 مصباحی مقدم: FATF به کلی منتفی است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با تسنیم:
گشایش اقتصادی با پذیرش FATF، نمونه تحریف و آدرس غلط دادن به مردم است.
اگر پذیرش FATF را به مصلحت کشور می‌دیدیم آن را تصویب می‌کردیم اما معتقدیم FATF چیزی جز خسارت برای ملت ایران به دنبال ندارد.
موضوع پذیرش لوایح چهارگانه مرتبط با FATF به کلی منتفی است و به وعده روسای جمهور و مجلس برای گشایش اقتصادی ربطی ندارد.

💢 همسایگان ایران چقدر ذخایر ارزی دارند؟

عربستان: تا پایان ماه ژوئن میزان ذخایر ارزی عربستان معادل ۴۳۵ میلیارد و ۸۰۵ میلیون دلار بوده که این رقم در مقایسه با ماه قبل، یک میلیارد و ۹۹۵ میلیون دلار کاهش داشته است.
امارات: تا پایان ماه ژوئن میزان ذخایر ارزی امارات معادل ۹۳ میلیارد و ۷۰۶ میلیون دلار بوده که این رقم در مقایسه با ماه قبل، یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار کاهش داشته است.
قطر: تا پایان ماه ژوئن میزان ذخایر ارزی قطر معادل ۳۷ میلیارد و ۴۷۵ میلیون دلار بوده که این رقم در مقایسه با ماه قبل، ۷۲ میلیون دلار کاهش داشته است.

💢 معمار نژاد : بانک ها توافق کردند حداقل ۵۰% ارزش روز سهام عدالت ازاد شده را به عنوان وثیقه بپذیرند و تسهیلات پرداخت کنند .

زمان بازپرداخت ۳ ساله و نرخ ۱۸% است.

📌 اخبار کوتاه از بازار مالی

📆 یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹

✅ مهرداد رجبی ، مدیرعامل شرکت مبنا ادعای برخی فعالان بازار سرمایه مبنی بر انجام معاملات رانتی و سرخطی با استفاده از الگوریتم های دستی را رد کرد.

✅ مدیر برنامه ریزی شرکت سپرده گذاری با اعلام امکان فروش ۳۰ درصد دوم سهام عدالت و تغییر روش مدیریت ، درباره عدم واریز به حساب برخی فروشندگان مرحله اول توضیح داد.

✅ رشد ۶ درصدی قیمت سهام فیسبوک موجب شد تا مدیرعامل این شبکه اجتماعی معروف جهان برای اولین بار وارد باشگاه ۱۰۰ میلیاردری شود .

✅ سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس از نهایی شدن طرح ارائه سهام عدالت به جاماندگان طی این هفته خبر داد و گفت: در صورت تصویب قانون احتمالا در دو هفته آینده دولت مکلف به ارائه سهام خواهد بود.

💢 مرز تجاری شلمچه بازگشایی شد

مرز بین‌المللی شلمچه که بر اساس اعلام عراق همزمان با عید قربان بسته شده بود مجددا بازگشایی شد

💢 خبرهای خوب اقتصادی در راه است

رئیس مجلس:

خبرهای خوبی در حوزه سامان بخشی به اقتصاد (بورس، ارز، ریال و بازار پول) در راه است و آینده خوبی را پیش رو داریم.

مردم از هفته آینده پیش درآمد طرح های جدیدی که مد نظر است را خواهند دید و شاهد آغاز یک تحول در حوزه ثبات اقتصادی خواهیم بود.

💢 اسنپ به فروش می رسد

سهامدار ایرانسل در راستای خروج از بازار خاورمیانه، قصد دارد سهام خود در اپلیکیشن تاکسی آنلاین ایرانی اسنپ را به فروش برساند

به گفته مدیرعامل گروه MTN، خروج این شرکت از خاورمیانه تدریجی انجام خواهد شد و در ابتدا زیرمجموعه هایش در یمن، افغانستان و سوریه به فروش گذاشته خواهد شد.این بازارها تنها حدود چهار درصد در درآمد ناخالص MTN سهم داشته اند. سهم ۴۹ درصدی این شرکت در MTN ایرانسل در مدت سه تا پنج سال آینده فروخته خواهد شد. / بورس نیوز

💢 صندوق دارا دوم

تاریخ شروع پذیره نویسی : ۹۹/۰۶/۰۲
سقف خرید هر کد ملی : ۵ میلیون
سهم های متشکل این صندوق : شبندر شتران شبریز شپنا

💢 مدیریت عملیات بازار بورس اوراق بهادار تهران:

زمان انجام معاملات در نماد معاملاتی خودرو از ساعت ۱۲:۳۵ الی ۱۳:۳۵ می باشد.

زمان انجام معاملات در نماد معاملاتی سیتا از ساعت ۱۲:۴۵ الی ۱۳:۴۵ می باشد.

زمان انجام معاملات در نماد معاملاتی غزر از ساعت ۱۲:۵۵ الی ۱۳:۵۵ می باشد.

زمان انجام معاملات در نماد معاملاتی شستا از ساعت ۱۴:۰۰ الی ۱۵:۰۰ می باشد.


99.05.18

💢 واکنش رییس اتاق بازرگانی ایران و چین به وعده اخیر دولت؛ راه «گشایش اقتصادی» از دل سیاست می‌گذرد

مجیدرضا حریری:
▫️شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای پیش رفته که دیگر با طرح‌های صرفا اقتصادی و مدیریتی نمی‌توان توقع تحولی جدی داشت و راهکار از دل سیاست می‌گذرد.

▫️فشارهای تحریم یکی از عوامل تاثیرگذار بر مشکلات بوده، قاعدتا برای برون رفت از این شرایط، باید به مسائل دیپلماتیک نیز فکر کرد.

▫️وقتی جامعه می‌بیند که برای برون رفت از این شرایط راهکار دقیقی وجود ندارد، عصبانی می‌شود.

▫️مطرح کردن پازل و معما چندان نتیجه مثبت ندارد.

💢 کسانی که روش غیر مستقیم را برای مدیریت سهام عدالت انتخاب کرده‌اند می‌توانند تغییر وضعیت دهند

محمد جواد فرهانیان، مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار کشور:
این هفته ۳۰ درصد بعدی سبد سهام عدالت قابل معامله است.
فروش سبد سهام عدالت محدودیت زمانی ندارد. کسانی که روش مستقیم را برای دسترسی به سبد سهام خود انتخاب کرده و به کارگزاری‌های بازار سرمایه معرفی شده‌اند ممکن است به حساب برخی از آنها پول سهام واریز نشده باشد زیرا همه سفارش‌ها تکمیل نشد و ناهماهنگی بین بازار پول و سرمایه اتفاق افتاد. اکنون این ناهماهنگی رفع شده است.
کسانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده و سهامشان را نفروخته‌اند اما اکنون به فروش آن نیاز دارند می‌توانند در سامانه تغییر وضعیت دهند و سهام خود را بفروشند.

💢 واگذاری اموال مازاد دولت از طریق بورس کالا

در پی درخواست وزارت راه و شهرسازی برای استفاده و بهره‌مندی بازار مسکن از ظرفیت‌های بازار سرمایه، طی ماه‌های اخیر مذاکرات مفصلی میان بورس کالای ایران و وزارتخانه انجام شد که از این رو شاهد نخستین عرضه یک واحد تجاری در روزهای آینده خواهیم بود.

💢 روح الله دهقان – مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس

با توجه به افزایش ورود افراد به بازار سرمایه و افزایش سریع تعداد تراکنش ها و معاملات در بازار، فشارهایی به سامانه معاملات وارد شده است.

یکی از راهکارهای کاهش فشار بر یک سامانه توزیع بار بین چند زیرساخت است.

در این راستا شرکت مدیریت فناوری بورس در حال پیاده سازی یک زیرساخت جدید برای بورس تهران است که با استفاده از این زیرساخت بار وارد شده با بورس تهران بین دو زیرساخت تقسیم شود.

به لحاظ فنی این موضوع پیچیدگی های متعددی دارد. زیرا با وجود این که بار انجام معاملات باید بین دو زیرساخت تقسیم شود، ولی در برخی موارد مانند محاسبه شاخص و یا محاسبه ارزش بازار یا موارد نظارتی، داده ها بطور تجمیع شده باید مورد استفاده قرار گیرند که در این خصوص ابعاد مختلفی به لحاظ فنی و بیزنسی باید مدنظر باشد.

اصلاح ریز ساختارهای بازار، مانند تیک سایز یا حداکثر تعداد سهم در یک سفارش در کاهش تعداد تراکنش ها موثر بوده است، اما چون این تغییرات هم زمان با رشد سریع بازار در سامانه اعمال شد، تاثیر این تغییرات چندان مشاهده نشد و عملا این تغییرات در افزایش سریع تعداد تراکنش ها گم شدند.

استفاده از مفهوم hft یا معاملات پربسامد، علاوه بر زیرساخت های فنی نیاز به زیرساخت های بیزنسی هم دارد.

در وضعیت موجود در بازارسرمایه حتی در صورت فراهم شدن زیرساخت فنی مورد نیاز، این شکل از معاملات انجام نخواهند شد. زیرا محیط و شکل بازار نمی تواند پذیرای این دست از معاملات باشد.

برای بازارسرمایه ایران علاوه بر زیرساخت های فنی، محیط کسب و کار باید به سمت استانداردهای بین المللی پیش برود و اصلاحات لازم انجام شود تا بتوانیم بازاری کارآمد و شفاف داشته باشیم.

در مورد زیرساخت های فنی نیز باید سرمایه گذاری وسیعی انجام شود و شرکت های کارگزاری مسئولیت های بیشتری را بر عهده گیرند و اقدامات فنی بیشتری را به انجام رسانند.

در مورد سامانه معاملات و پس از معاملات نیز علاوه بر اصلاح و توسعه سامانه های موجود، اقدام برای خرید سامانه استاندارد و تولید سامانه بومی نیز باید پیگیری شود که هم اکنون در حال انجام است.

امیدواریم با همراهی و همکاری بخش کسب و کار و توسعه زیرساخت های فنی بتوانیم خدمات شایسته ای به بازارسرمایه ارائه دهیم.

💢 امکان فروش ۶۰ درصد سهام عدالت برای همه

مدیر برنامه‌ریزی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار کشور:
فروش سبد سهام عدالت محدودیت زمانی ندارد.
این هفته ۳۰ درصد بعدی سبد سهام عدالت قابل معامله است.
کسانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند نیز می‌توانند در سامانه تغییر وضعیت دهند و سهام خود را بفروشند.

💢 جالبه بدونید مساحت ایران ۱ درصد از مساحت جهان است و جمعیت ایران ۱درصد از جمعیت جهان است و منابع ایران ۹ درصد از منابع جهان!
و رفاه و شادی ایرانیان باید ۹۰۰ برابر سایر کشورها باشد!

⚽️ تراکتور بورسی می‌شود!

مالک باشگاه تراکتور تبریز اعلام کرد که سال آینده این تیم وارد بورس می‌شود.

محمدرضا زنوزی در خصوص برنامه هایش برای تراکتور در سالهای آتی گفت: ما در سال آینده تراکتور را وارد بورس خواهیم کرد تا هواداران تراکتور نیز در سهام تیمشان مشارکت کنند. همچنین قصد داریم اپلیکیشن تراکتور را نیز راه اندازی کنیم.

💢 سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی خبر داد:

پیشنهاد پیش فروش نفت:

۱- قیمت اوراق بصورت ریال و بر مبنای ارز نیمایی
۲- نفت خام، فراورده های نفتی و پتروشیمی را شامل شود
۳- این اوراق سه ساله و از طریق بورس عرضه گردد
۴- سود حاصل از افزایش قیمت متعلق به خریدار اوراق و معاف از مالیات بوده و کف قیمت توسط نفت تضمین گردد.

💢 ۲۰ شرکت دیگر بنیاد مستضعفان در مسیر بورس

فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان:
با راه‌اندازی بورس املاک، بنیاد مستضعفان هرچقدر بتواند، املاک در اختیار خود را در «بورس املاک» عرضه خواهد کرد.
بنیاد مستضعفان ۳۲ شرکت خود را با هدف سهامدار شدن مردم در این شرکت‌ها و شراکت عموم مردم در سود شرکت یادشده راهی بورس کرده است.

💢 چین CIPS را جایگزین سوئیفت می‌کند

چین برای مقابله با تحریم اقتصادی، سیستم پرداخت خارجی جایگزین خود به جای سوئیفت به نام CIPS را از سال ۲۰۱۵ آماده بهره برداری کرده و پس از امضای ترامپ در حمایت از استقلال هنگ‌ کنگ و اعمال تحریم های بیشتر علیه چین؛ دولت چین از بانک های این کشور خواسته است معاملات خود را از سیستم سوئیفت به این سیستم منتقل کنند .

بنا بر آمار منتشره در سال ۲۰۱۹ حدود ۱۹ درصد از کل پرداخت‌های بین‌المللی چین از طریق CIPS صورت گرفته است.

💢 حریری، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین:

اگر وعده « گشایش اقتصادی » رئیس جمهور به اتفاقی بزرگ ختم نشود ، نتیجه ‌ای جز عصبانی‌ تر کردن جامعه ندارد .

💢 افزایش صادرات به عراق نشان می‌دهد، صادر کنندگان ارز خود را به کشور باز می گردانند/ اگر ارز برنگردد صادرات متوقف می‌شود

یوسف باپیری، عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق: اگر بازرگانان و فعالان اقتصادی ما نتوانند ارزهای خود را به کشور وارد کنند توان ادامه فعالیت را ندارند و صادارت توجیهی ندارد؛ بنابراین با توجه به افزایش صادرات به عراق می‌توانیم بگوییم که فعالان اقتصادی ما راه‌های دور زدن تحریم‌ها و دریافت ارز حاصل از صادرات‌شان را یافته‌اند و روز به روز صادرات خود را افزایش می‌دهند.

بازرگانان معتبر و نام و نشان‌دار به تعهدات خود پایبندند و تخلفات از سوی صادرکنندگان یک شبه و سوءاستفاده‌گر رخ می‌دهد. در غیر این صورت بازرگان واقعی و معتبر حتما با طرف مقابل عراقی در خصوص پرداخت مطالباتش توافق می‌کند و اگر این کار امکان‌پذیر نباشد صادراتش را متوقف خواهد کرد.

💢 سهم روسای بانک مرکزی از میزان تزریق ارز به بازار:

عبدالناصر همتی ۱ میلیارد دلار

ولی الله سیف ۳۵ میلیارد دلار

محمود بهشتی ۱۶۰ میلیارد دلار

طهماسب مظاهری ۳۰‌ میلیارد دلار

ابراهیم شیبانی ۵۷ میلیارد دلار

💢 درخواست آمریکا از پاکستان برای توقیف یک کشتی ایرانی حامل نفت

دبیر کمیته امور داخلی سنای پاکستان:
دولت پاکستان به درخواست آمریکا یک کشتی ایرانی را به خاطر انتقال نفت در بندر کراچی توقیف کرده‌ است.

این کشتی ایرانی توسط یک سازمان آمریکایی رهگیری شده و به دولت پاکستان برای توقیف آن اطلاع داده است.


 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.