اخبار هفته دوم مهر ماه

اخبار هفته دوم مهر ماه

99.07.16

💢 دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی: حمایت های دولت از بازار سرمایه، بنیادین است.

بازارگردانی حلقه مفقوده ای بود که به ثبات بازار بورس کمک می کند.

💢 برنامه مشترک مجلس و دولت برای ساماندهی بازار فولاد و خودرو

حجت‌اله فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس:

طرح‌ مشترک میان مجلس و دولت برای ساماندهی بازار خودرو و فولاد در حال تدوین است.

در دو روز گذشته، جلسات متعددی با حضور اعضای کمیسیون صنایع و معادن، معاونت امور معدن و صنایع معدنی، معاونت صنایع وزارت صنعت، نمایندگان مرکز پژوهش‌های مجلس، خودروسازان و ستاد تنظیم بازار به منظور احصا راهکار‌های مورد نیاز برای منطقی کردن قیمت خودرو و فولاد برگزار شد.

در این جلسات راهکار‌های ساماندهی بازار خودرو و فولاد که در شرایط کنونی گرانی این محصولات به یکی از چالش‌های نظام اقتصادی تبدیل شده، مورد بررسی قرار گرفت.

با اجرایی کردن راهکار‌های مشترک مجلس و دولت در راستای منطقی کردن قیمت خودرو و فولاد نه تنها این سوداگران و محتکران نمی‌توانند سودی بدست آورند بلکه متضرر می‌شوند.

از آنجایی که راهکار‌های مشترک به شدت بر قیمت این دو محصول اثرگذار است، مردم نباید به این بازار‌ها به عنوان محلی برای سرمایه‌گذاری توجه کنند بلکه محتکران باید هرچه سریعتر خودرو‌ها را به بازار عرضه تا از زیان جلوگیری کنند.

💢 ورود دارا سوم با سهام سه بانک دولتی به بورس

وزیر اقتصاد از ورود دارا سوم به بازار سرمایه خبر داد و گفت:
باقیمانده سهام دولت در سه بانک ملت، تجارت و صادرات عرضه خواهد شد و امیدواریم این موضوعات تداوم داشته باشد تا به ثبات بازار سرمایه کمک کند.

✅ پالس‌های مثبت وزیر اقتصاد به بورس

ستاره خلیج فارس به بورس می‌آید.

دارا سوم با حضور بانک‌های تجارت، ملت و صادرات قطعی است.

تمامی سهم‌ها باید بازارگردانی کنند و یا قرارداد بازارگردانی داشته باشند.

📊 وضعیت معاملات در چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۹

🔹در نمای پایانی امروز، رشد ۲۶ هزار واحدی شاخص کل، آن را در ارتفاع ۱ میلیون و ۵۴۰ هزار واحدی قرار داد.

🔸شاخص کل هم وزن با رشد ۱.۲ درصدی مواجه شد و در محدوده ۴۰۷ هزار واحد قرار گرفت.

🔹شاخص بازار فرابورس ۲۶۸ واحد مثبت و در محدوده ۱۸ هزار و ۱۵۴ واحد

🔰رمپنا، فارس، وبملت و شبندر تاثیر گذار ترین ها روی شاخص بودند.

✅ مجموع ارزش معاملات خرد ۱۱ هزار و ۱۱۳ میلیارد تومان

💢 آخرین تحولات ارزش دارایکم در بورس
دارایکم امروز به سهامداران خود چقدر سود داد؟

قیمت پایانی هر واحد صندوق ای تی اف دارا یکم امروز ۱۵ مهر به قیمت ۲۲ هزار وپانصد تومان است در حالی که قیمت لحظه ای خرید و فروش این واحدها در ساعات نخست بازار با رشد ۱۰۰۰ تومانی نسبت به روز قبل یعنی ۲۳ هزار وسیصد تومان هم رسید.

ارزش ذاتی (NAV)صندوق دارا یکم هم اکنون ۲۷ هزار تومان است که عدم معامله واحدهای آن در این قیمت به دلیل نوسان گیری عده ای از فعالان بازار در رنج های قیمتی متفاوت عنوان شده است.


99.07.15

💢 رشد ۹ هزار واحدی نماگر بورس در ۱۰ دقیقه آغازین معاملات امروز

شاخص کل بورس تهران در این لحظه در ارتفاع یک میلیون و ۴۹۹ واحد قرار گرفته است.
وبملت، خودرو و فملی بیش‌ترین تأثیر مثبت و نمادهای تاپیکو شبندر و خمحرکه بیشترین اثر منفی را بر روند حرکت شاخص گذاشته‌اند.

💢 ورود به بورس پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا 45 روز دیگر
بورس 24 : پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس مراحل ورود به بورس را استارت می زند، سرعت و زمان بورسی شدن این(ابرپالایشگاه)به همکاری نهادهای ذی ربط و مساعدت برای رفع ابهامات بستگی دارد.
محمد علی دادور مدیر عامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس در خصوص رونده پرونده این پالایشگاه برای ورود به بازار سرمایه به خبرنگار بورس ۲۴ گفت: ستاره خلیج فارس روزانه۴۲۰ هزار بشکه میعانات گازی را پالایش می کند و برنامه رسیدن به پالایش روزانه تا ۵۴۰ هزار بشکه را نیز در برنامه دارد.
وی گفت: نکته مهم اینجاست که حجم زیادی معادل ۴میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو وام ارزی برای ساخت این مجموعه گرفته شده که تا حدودی ساختار مالی شرکت را تحت تاثیر قرار می دهد.
دادور به خبرنگار بورس 24 توضیح داد : با توجه به افزایش نرخ تسعیر ارز، بدهی سنگینی معادل ۸۰ هزار میلیارد تومان میزان تسعیر وام مزبور به ریال خواهد بود که در حال حاضر با بانک مرکزی در حال مذاکره هستیم تا بتوانیم بازپرداخت این تسهیلات را به صورت ریالی نماییم که هنوز سازو کار ریالی شدن این وام های ارزی نهایی نشده و پیگیر این موضوع هستیم.
وی افزود: با توجه به این که این شرکت به زودی وارد بورس می شود، پیش فرض های اولیه برای ورود به بازار وجود دارد که مهمترین آن تبدیل بدهی های ارزی به ریالی است.
این مقام مسئول در نفت ستاره خلیج فارس به خبرنگار بورس 24 گفت: به زودی جلساتی در بورس خواهیم داشت تا با ارائه مدارک و شفافیت های لازم مقدمات ورود به بازار فراهم شود. امیدواریم با همکاری نهادهای ذیربط و مساعدت های بانک مرکزی و رفع موانع این پالایشگاه، سهامی را وارد بازار کنیم که سهامداران بدون هیچ مشکل و ابهامی خریداری کرده و از سود و منفعت آن بهره مند شوند.
وی گفت : زمان ورود به بازار در گرو همکاری مسئولان و سازمان بورس است و در خوشببینانه ترین حالت تا حدود یک ماه و نیم آینده خواهد بود.
وی گفت : این پالایشگاه با تلاش های شبانه روزی بسیاری از مدیران در پالایش و پخش و وزارت نفت و … به این میزان تولید رسیده است و آورده خوبی برای این کشور دارد و تبدیل ارز آن به ریال برای کشور قابل توجیه است.

💢 توضیح درباره نقص فنی سامانه معاملات فرابورس / احتمال عدم انجام داد و ستد

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران:
در مورد نقص فنی امروز سامانه معاملات فرابورس که منجر به عدم انجام سفارش گیری در موعد روزانه 8:30 تا 9 و نبود داد و ستد سهام شرکت های فرابورسی تا کنون شده اعلام کرده که «نقص فنی امروز سامانه، مورد و مشکل جدیدی بوده که در گذشته وجود نداشت.»

وی در ادامه گفته،‌ بررسی های چند جانبه نشان داد فرایندهای کارکرد سامانه معاملات فرابورس درست بوده اما رفتارهای سامانه عادی نیست. با این اوصاف تلاش ها برای حل این مشکل جدید ادامه دارد ولی نمی توان زمان خاصی برای رفع اختلال اعلام کرد. حتی ممکن است امروز به نتیجه نرسد.

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در پایان اعلام کرد که «در صورت رفع نقص فنی، مراتب بلافاصله اطلاع رسانی و با تصمیم مدیران فرابورس ، زمان سفارش گیری و انجام معاملات تعیین و اعلام خواهد شد.»

معاملات فرابورس آغاز می شود:

آغاز دوره سفارش گيري در بازارهاي اول و دوم فرابورس ايران از ساعت 11:15 به مدت 15 دقيقه و شروع معاملات راس ساعت 11:30 خواهد بود. لازم به تاکيد است زمان اتمام جلسه معاملاتي امروز سه شنبه مورخ 1399/07/15 متعاقبا اطلاع رساني خواهد شد. مدير عمليات بازار فرابورس ايران

📊 وضعیت معاملات در سه شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۹

🟢بازار یکپارچه سبز پوش شد!

🔹شاخص کل بورس تهران، در معاملات امروز با رشد ۲۴ هزار واحدی وارد کانال ۱ میلیون و ۵۱۴ هزار واحد شد.

🔸شاخص کل با معیار هم وزن با رشد ۵ هزار واحدی در محدوده ۴۰۲ هزار واحد قرار گرفت.

🔰فارس، وبملت، بورس و وغدیر بیشترین تاثیر مثبت را روی شاخص داشتند.

✅ ارزش معاملات بورس از ۷ هزار میلیارد عبور کرد.

💢 علت اعلام نشدن قیمت های جدید خودروسازان اعلام شد.

خودروسازان قیمت های جدید را اعلام کرده اند اما هنوز تورم بخشی از سوی بانک مرکزی اعلام نشده است.

سهیل معمارباشی، مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت: بر اساس مصوبه شورای‌ رقابت مبنی بر به روزرسانی قیمت خودرو‌ها به صورت فصلی متناسب با ضرایب تورم بخشی اعلام شده از سوی بانک‌مرکزی، لازم است بانک ‌مرکزی نسبت به اعلام تورم بخشی به شورا جهت محاسبه قیمت جدید خودرو‌ها و ابلاغ به شرکت‌های خودروسازی اقدام کند.

❌ فروش هر ماه ۲۵هزار خودرو بطور فروش فوق العاده منتظر تعیین قیمت های جدید است. حالا با اعلام نشدن قیمت‌های جدید این اقدام به زیان شرکت‌ها خواهد بود به همین دلیل هم خودروسازان پیگیر این موضوع هستند و هم بانک ‌مرکزی لازم است هرچه سریع‌تر تورم بخشی را محاسبه و اعلام کند.

💢روحانی خواستار افزایش تلاش ها برای آزادسازی ذخایر ارزی بلوکه شده شد

روحانی:
دولت مصمم است با اجرای برنامه جامع نظارتی دسترسی مردم به کالاهای اساسی و مورد نیاز را تامین و قیمت آنها را کنترل و اجازه ندهد نوسانات قیمت کالاهای اساسی و ضروری زندگی و معیشت مردم و آرامش روانی آنان را مختل کند.


99.07.14

🔴 ۸/ ۸ میلیون کد بورسی در ۶ ماهه ۹۹

❇️ افزایش پرشتاب نقدینگی در کشور و به‌دنبال آن رشد تورم و کاهش ارزش پول ملی سبب شد تا در دو سال گذشته شاهد گسیل حجم قابل توجه پول‌های سرگردان به گردونه معاملات تالار شیشه‌ای باشیم که این وضعیت در سال ۹۹ شکلی جدی‌تر به خود گرفت.

❇️ در ۶ ماه نخست سال ۹۹ شاهد رشد ۷۶ درصدی تعداد کدهای بورسی صادرشده در مقایسه با پایان سال ۹۸ بودیم. به این ترتیب تنها در نیمه نخست سال جاری ۸ میلیون و ۸۳۵ هزار کد معاملاتی جدید صادر شده تا مجموع دارندگان کد بورسی به ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر افزایش پیدا کند تا یک چهارم جمعیت کشور دارای کد معاملاتی شوند.

کانال رسمی روزنامه دنیای اقتصاد

💢 واریز یک درصد از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبيت بازار سرمایه تا پایان هفته

ماشاالله عظیمی عضو شورای عالی بورس:
در حال حاضر قرارداد های مرتبط با انتقال یک درصد از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه آماده و به نهادهای مربوطه ارسال شده است و طبق گفته مسئولان تا پایان هفته این قراردادها تایید می شود.
بعد از تایید قراردادها، نوبت به تایید بانک مرکزی می‌رسد زیرا تا زمانی که بانک مرکزی دستوری صادر نکند امکان جابجایی یک ریال هم از صندوق توسعه ملی وجود ندارد.


99.07.13

روز طناب‌کشی در بورس

🟢 شاخص کل بورس تهران روز شنبه با ثبت بیشترین رشد روزانه از ۲۵ شهریورماه، 2.8 درصد صعود کرد و به محدوده یک میلیون و ۵۴۶ هزار واحد وارد شد. روز سبز بازار سهام در حالی رقم خورد که نیمی از شرکت‌ها با افت قیمت سهام خود مواجه شدند، اما افزایش تقاضا در گروه‌های بزرگ و به اصطلاح شاخص‌ساز، روزی مثبت برای نماگر اصلی بازار سهام به ارمغان آورد.

🟢 همزمان با رشد شاخص کل، سهامداران حقیقی نیز پس از ۹ روز دوری، در سمت خرید سهام فعال شدند و شاهد ورود بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی به گردونه معاملات سهام بودیم. در این روز گروه‌های بزرگ کالایی همچون فلزات اساسی و پتروپالایشی‌ها در صدر لیست خرید بازیگران خرد قرار گرفتند.

🟢 در حال حاضر به‌نظر می‌رسد علاوه‌بر نگاه بورس‌بازان به تحولات مربوط به انتخابات آمریکا، عوامل بنیادی نظیر جذابیت قیمت‌ها پس از اصلاح دو ماهه، سطوح جدید در بازار ارز، گزارش‌های مناسب شرکت‌ها در شهریورماه و افزایش تورم انتظاری به‌عنوان حامیان بازگشت شاخص سهام به مسیر صعودی مطرح می‌شوند.

💢 افت ۴۰۰ واحدی نماگر بورس در ۱۰ دقیقه آغازین معاملات امروز

شاخص کل بورس تهران در این لحظه در ارتفاع یک میلیون و ۵۴۵ واحد قرار گرفته است.
شپنا، وبصادر و پترول بیش‌ترین تأثیر مثبت و نمادهای فارس، تاپیکو و فولاد بیشترین اثر منفی را بر روند حرکت شاخص گذاشته‌اند.

💢 در ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه شاخص کل بورس پس از افت ۱۶هزار و ۹۸۹واحدی (۱.۱درصد) در ارتفاع یک میلیون و ۵۲۹هزار واحد قرار گرفت و همچنین شاخص کل هم‌وزن با افت ۰.۱درصدی مواجه شد.

آخرین قیمت ۸۳ نماد حداقل سه درصد نسبت به قیمت روز قبل آن‌ها افزایش یافته و ۳۱۰ نماد با کاهش بیش از سه درصدی قیمت همراه بوده‌اند.

حقیقی‌ها تا ساعت مورد اشاره رقمی در حدود ۵۵۰میلیارد تومان نقدینگی از بازار خارج کردند و نمادهای شپنا، خودرو و وبملت در گروه پربیننده‌ترین‌های بورس قرار گرفتند.

ارزش کل معاملات خرد بورس و فرابورس نیز در مجموع به پنج هزار و ۵۳۰میلیارد تومان رسید.

⚜️اکسیر⚜️

💢 یک چهارم جمعیت ایرانی دارای کد بورسی شدند

طبق آخرین آمار شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه تا کنون ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار کد بورسی صادر شده است.


99.07.12

✅ حجم معاملات ۵۵۰۰ میلیارد تومان تا این لحظه
📊روند بازار کاملا متعادل و همچنان در
کانال یک میلیون و ۵۰۰هزار واحد

📊شاخص هم وزن در شرایط متعادل و مثبت
در کانال ۴۰۰هزار واحد قرار دارد

🔰اکثریت نماد ها روند مثبت با قدرت خرید مناسب

💢 برخورد انضباطی بامدیرانی که در مهلت ابلاغی بازارگردان معرفی نکنند

جعفر جمالی، معاون حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار:
مدیران و ناشرانی که برای انعقاد قرارداد بازارگردانی و معرفی حداقل یک بازارگردان در موعد مقرر اقدام نکنند، متخلف محسوب شده و با آنها طبق مقررات برخورد خواهد شد.

💢 نحوه قیمت گذاری خودرو در بورس کالا مشخص گردید

جواد فلاح، مدیر مطالعات اقتصادی بورس کالا:

تمام خودروهای وارداتی و داخلی که تولید بالایی دارد در بورس کالا ارائه خواهد شد، در ابتدا برای خودروهای مشمول یک قیمت پایه با لحاظ سود معقول برای تولیدکننده تعیین و این قیمت به عنوان قیمت پایه و اولیه در تابلوی معاملاتی درج می‌شود.

پس از درج قیمت در تابلو، خریداران می‌توانند رقابت کنند که به طور قطع این قیمت با قیمت پایه اختلاف دارد و مابه‌التفاوت قیمت پایه و معاملاتی برای ارتقای صنعت خودرو و حمل و نقل اختصاص می‌یابد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.