اخبار هفته دوم تیر ماه

اخبار هفته دوم تیر ماه

99.04.13

ارزش سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی ۱۵ میلیون تومان شد

کسانی که ارزش اولیه سهام عدالت آن‌ها ۵۳۲ هزار تومان است در پایان معاملات روز چهارشنبه ۱۱ تیر ارزش سهام عدالتشان به ۱۵ میلیون و ۱۳ هزار تومان رسیده است. این رقم در روز قبل از آن ۱۴ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان گزارش شده بود که بر این اساس سود ۶۷۳ هزار تومانی طی یک روز عاید مشمولان سهام عدالت با ارزش اولیه ۵۳۲ هزار تومانی شده است.

مجلس یازدهم نیامده به طرح سوال از روحانی رسید

عضو هیات‌رئیسه مجلس نوشت: طرح سوال از رئیس‌جمهور و احضارش به مجلس با توجه به تورم افسارگسیخته آماده شده است تا اگر روحانی برنامه‌ای برای اصلاح امور ندارد، مجلس به او برنامه بدهد.

درآمد ۳۸۰۰ میلیارد تومانی کارگزاری های بورس طی ۳ ماه

افزایش میزان سرمایه گذاری در بورس طی ماه های گذشته درآمد کارگزاری ها را با رشد قابل توجهی مواجه کرده، اما خدمات ارائه شده توسط آنها تغییری نکرده است.
طی سه ماه اول سال ۹۹ که ۴۷ روز بورس باز بوده، حدود ۴۹۲ هزار میلیارد تومان ارزش مبادلات انجام شده بوده است. اگر این عدد را در ۰.۰۱۴ درصد ضرب کنیم میزان کارمزد دریافتی از سرمایه گذارانی که در بازار سهام معامله داشته اند، بیش از ۷۲۰۰ میلیارد تومان می شود. سهم کارگزاری ها حدود ۵۳ درصد مجموع کارمزد دریافتی یعنی معادل ۳۸۰۰ میلیارد تومان می شود. البته نباید از مشکلات هسته معاملات نیز گذشت. طی روزهای گذشته و هربار که بازار با رشد یا اصلاح مواجه بوده است، هسته معاملات توان پاسخگویی به سفارشات را نداشته است.

افت بازار مسکن در تیر ماه

داده‌های به دست آمده از بازار مسکن شهر تهران در ۱۲ روز ابتدای تیرماه ۱۳۹۹ نشان می‌دهد میانگین افزایش نرخ‌های پیشنهادی از ۱۲.۵ درصد به ۵.۲ درصد کاهش یافته است. به نظر می‌رسد بازه تلاطمی بازار مسکن که به دلیل کرونا حدود دو ماه به تاخیر افتاده بود در تیرماه به پایان رسیده و نرخ‌ها فروکش کرده است.

واکنش زنگنه عضو کمیسیون برنامه و بودجه به شایعه مالیات بر عایدی سهام:

هر روز خبرنگاری تماس می گیرد و از جزئیات طرح های مجلس در موضوعات متعدد مسکن، ارز، مالیات، فضای مجازی و … می پرسد! آنچه به عنوان طرح مجلس عنوان می شود، نظرات شخصی و طرح های پیشنهادی یک یا چند نماینده است. هم نمایندگان محترم دقت نمایند و هم جامعه محترم خبرنگاری .


99.04.12

کاهش ۴۰ درصدی صادرات ایران به کویت/ هنوز اجازه ورود به لنج‌های چوبی ایرانی داده نمی‌شود

هانی فیصلی رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و کویت: در ماه‌های اخیر کویت اجازه ورود لنج‌های چوبی را به ما نمی‌دهد و تنها صادرات مواد غذایی آن هم با کانتینرهای یخچال‌دار صورت می‌گیرد. بنابراین این شرایط باعث شده تا در سه ماهه اخیر صادرات ایران به کویت بین ۳۶ تا ۴۰ درصد کاهش پیدا کند.

نرخ سود سپرده‌گذاری بانک‌ها نزد بانک مرکزی به 13 درصد افزایش یافت

هیئت عامل بانک مرکزی در جلسه روز جاری خود، نرخ سود سپرده‌گذاری بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی نزد بانک مرکزی را با 1 واحد درصد افزایش، 13 درصد تعیین کرد که این تصمیم از روز شنبه 14 تیرماه 1399 اجرا می‌شود.

تولید نفت اوپک در ماه ژوئن به کمترین میزان از ماه مه ۱۹۹۱ و در زمان جنگ خلیج فارس رسیده است.

براساس این گزارش، تولید نفت اوپک با کاهش ۱.۹۳ میلیون بشکه در روز در ماه ژوئن به ۲۲.۶۹ میلیون بشکه در روز رسید./ بلومبرگ

شرکت سرمایه‌گذاری‌های استانی وارد بورس می‌شوند

رئیس اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت کشور: در آینده شرکت سرمایه‌گذاری‌های استانی وارد بورس شده و ارزش و دارایی‌های آنان از محل پذیرش شرکت‌های سهام بیشتر می‌شود. برخی که سهام عدالت خود را به فروش رساندند هنوز به مبالغ خود نرسیدند و در این زمینه شاهد مراجعات مکرر سهام‌داران به دفاتر و شرکت‌های تعاونی سهام عدالت در سطح استان‌ها هستیم. همچنان توصیه ما بر پرهیز از فروش سهام است تا ارزش واقعی آن مشخص شود.


99.04.11

📊گزارش شاخص چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۴/۱۱

🔰شاخص بورس ۱۶۱۲۸۸۹،۸ ۶۶۰۴۴،۱۲ 🔺 🔰شاخص فرابورس ۱۷۰۰۱،۱۲ ۲۸۴،۴۴ 🔺 🔰شاخص هم وزن ۴۶۶۳۵۹،۱ ۱۳۳۲۱،۱۳ 🔺 🔰ارزش کل معاملات: ۱۹۲۰۳،۱ میلیارد تومان 🔰حجم کل معاملات: ۱۱،۶ میلیارد سهم

✅بیشترین تاثیر مثبت:

۱.بانکها و موسسات اعتباری ۲.محصولات شیمیایی ۳.سیمان، آهک و گچ

✅بیشترین تاثیر منفی:

۱.حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات ۲.محصولات غذایی ۳.پلاستیک و لاستیک


99.04.10

سرپرست وزارت صمت: ارز ۴۲۰۰ تومانی باید کاملا حذف شود

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ما طرفدار آزادسازی ارز هستیم و معتقدیم باید ارز ۴۲۰۰ تومانی به‌صورت کامل حذف شود؛ اما به یک قید و آن اینکه، اقشاری که از محل آزادسازی ارز آسیب می‌بینند نیز باید با سیاست‌های جبرانی مورد حمایت قرار گیرند .

حساب «نیما» امسال بیشتر پر شده تا خالی

بررسی آماری سامانه نیما نشان می‌دهد از اول فروردین امسال تا نهم تیرماه، مجموع ارز وارد شده به سامانه نیما بالغ بر سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون یورو و ارز پرداخت شده برای واردات دو میلیارد و ۱۴ میلیون دلار بوده و تب و تاب صادرکنندگان برای بازگرداندن ارز بیشتر شده است.

عراق ۳۰۰ هزار بشکه در روز بیشتر از سهمیه خود نفت صادر می‌کند

صادرات نفت عراق حدود ۹ درصد معادل ۳۱۰ هزار بشکه در روز در ماه ژوئن کاهش یافته است ولی این کشور همچنان باید ۳۰۰ هزار بشکه دیگر از تولید خود را کم کند تا بتواند کاملاً متعهد به قرارداد کاهش تولید باشد.

وزیر اقتصاد:
با تامین اجتماعی و شستا تفاهم کردیم تا ۲۱ شرکت بورسی عرضه اولیه داشته باشند. از هفته آینده عرضه‌های اولیه طی دو روز عرضه می‌شود. بورس حامی سهامداران خُرد است و از اعمال ضوابط و مقررات دست بر نمی‌دارد.  بورس املاک و مستغلات هفته آینده تشکیل می شود. بسیاری از سازمان ها، چون بنیاد مستضعفان. بنیاد شهید، ستاد فرمان امام، تامین اجتماعی و دانشگاه آزاد اعلام آمادگی کردند تا املاک خود را در این بورس قرار دهند.

📊گزارش شاخص ۱۳۹۹/۰۴/۱۰

🔰شاخص بورس ۱۵۴۶۸۵۰،۱۹ ۶۴۹۱۱،۸۶ 🔺 🔰شاخص فرابوس ۱۶۵۱۶،۸ ۵۶۳،۳۶ 🔺 🔰شاخص هم وزن ۴۵۳۰۴۰،۷۷ ۱۸۲۸۸،۷۱ 🔺 🔰ارزش کل معاملات: ۲۱۷۵۶،۳ میلیارد تومان 🔰حجم کل معاملات: ۸ میلیارد سهم

✅بیشترین تاثیر مثبت:

۱.فلزات اساسی ۲.محصولات غذایی ۳.محصولات شیمیایی

✅جو خرید بازار:

۱.محصولات شیمیایی ۲.مواد و محصولات دارویی ۳.خودرو و ساخت قطعات


99.04.09

در تأمین کالاهای اساسی هیچ مشکلی نداریم

وزیر کشور در پنجاه و دومین جلسه ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور: امسال خرید گندم نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزایش داشته است. باید نظارت بر تمام بخش‌های زنجیره تولید تا عرضه کالا به صورت قانونی اعمال شود. رسانه‌های ما در بیان مشکلات و مسائل واقعیت‌ها را بگویند و شرایط کشور را به‌درستی و البته منصفانه و در عین حال مسئولانه تحلیل کنند. توجه توأمان به معیشت، سلامت، آزادی‌های قانونی و امنیت مردم اولویت فعالیت‌های کشور در سال جاری است.

حذف مراجعات حضوری برای احراز هویت بورسی

معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار: پس از رفع موانع قانونی احراز هویت غیرحضوری، این امکان احراز هویت رایگان مبتنی بر حساب بانکی و سیم کارت، برای تمام مردم فراهم خواهد شد.

کاهش شدید واردات نفت کره جنوبی از خاورمیانه

سهم نفت خام خاورمیانه در واردات کره جنوبی در ۶ ماه نخست سال جاری میلادی به پایین‌ترین سطح در بیش از سه دهه اخیر سقوط کرد. این موضوع نشان‌دهنده کاهش عمیق عرضه تولیدکنندگان نفت خاورمیانه هم‌زمان با شیوع ویروس کروناست. پیش‌بینی می‌شود ۶۷ درصد از کل واردات نفت خام این کشور در ماه‌های ژانویه تا ژوئن، از نفت خام خاورمیانه تأمین شود. این رقم معادل یک میلیون و ۹۱۰ هزار بشکه در روز است. لی دال سوک، پژوهشگر ارشد مؤسسه اقتصاد انرژی کره در این باره گفت: سهم نفت خام خاورمیانه کاهش یافت، زیرا تولیدکنندگان نفت خاورمیانه کاهش عرضه خود را تشدید کردند و تقاضای داخلی کره جنوبی ضعیف شد. این در حالی است که واردات نفت خام آمریکا کاهش شدیدی نداشت. سهم نفت خام خاورمیانه در واردات کره جنوبی در ۶ ماه نخست سال جاری میلادی به پایین‌ترین سطح در بیش از سه دهه اخیر سقوط کرد. این موضوع نشان‌دهنده کاهش عمیق عرضه تولیدکنندگان نفت خاورمیانه هم‌زمان با شیوع ویروس کروناست. پیش‌بینی می‌شود ۶۷ درصد از کل واردات نفت خام این کشور در ماه‌های ژانویه تا ژوئن، از نفت خام خاورمیانه تأمین شود. این رقم معادل یک میلیون و ۹۱۰ هزار بشکه در روز است. لی دال سوک، پژوهشگر ارشد مؤسسه اقتصاد انرژی کره در این باره گفت: سهم نفت خام خاورمیانه کاهش یافت، زیرا تولیدکنندگان نفت خاورمیانه کاهش عرضه خود را تشدید کردند و تقاضای داخلی کره جنوبی ضعیف شد. این در حالی است که واردات نفت خام آمریکا کاهش شدیدی نداشت.

📊گزارش شاخص دوشنبه ۱۳۹۹/۰۴/۰۹

🔰شاخص بورس ۱۴۸۱۹۲۶،۳۵ ۱۰۰۰۱،۸۹ 🔻 🔰شاخص فرابورس ۱۵۹۵۳،۲۵ ۱۱۰،۲۶ 🔻 🔰شاخص هم وزن ۴۳۴۷۴۸،۱۸ ۵۴۲۰،۲۳ 🔻 🔰ارزش کل معاملات ۲۱۲۴۴،۹ میلیارد تومان 🔰حجم کل معاملات ۱۴،۷ میلیارد تومان

✅بیشترین تاثیر مثبت:

۱.خودرو و ساخت قطعات ۲.خدمات فنی مهندسی ۳.ساخت دستگاه های ارتباطی

✅بیشترین تاثیر منفی:

۱.فلزات اساسی ۲.بانکها و موسسات اعتباری ۳.مواد و محصولات دارویی


99.04.08

سیمان ۲۰ درصد افزایش نرخ گرفت!

دولت فقط با ۲۰ درصد افزایش نرخ برای سیمان موافقت نمود. این در حالیست که ارزش سیمان در ایران یک پنجم قیمت بازارهای منطقه است.

رشد ۹۰۶ هزار واحدى شاخص بورس در دو ماه

شاخص بورس از ابتدای امسال در مدت ۶۲ روز معاملاتی، با ثبت بیش از ۹۰۶ هزار واحد رشد، بازدهی ۱۷۶ درصدی را در این مدت نصیب سرمایه‌گذاران خود کرده است. در مدت ۶۲ روز معاملاتی، تعداد ۵۳۵ میلیارد و ۹۹۳ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۵۷۶۲ هزار و ۶۴۱ میلیارد ریال در ۷۸ میلیون و ۲۴۰ هزار و ۱۸ دفعه مورد در بورس اوراق بهادار معامله قرار گرفته است./مهر

مقررات جدید خرید و فروش طلای آب شده از اول مرداد

طبق اطلاعیه منتشره از سوی اتحادیه طلا و جواهر از اول مرداد ماه طلاهای آبشده برای خرید و فروش و انتقال بین اعضای صنفی و بنکداران باید دارای جواب ثبت شده در سیستم گویای اتحادیه با عیار ۷۳۵ به بالا باشد.

📊گزارش شاخص یکشنبه ۱۳۹۹/۰۴/۰۸

🔰شاخص کل ۱۴۹۱۹۵۲،۱۳ ۲۵۶۷۴،۵۲ 🔺 🔰شاخص فرابورس ۱۶۰۶۳،۳۵ ۳۲،۲۲ 🔺 🔰شاخص هم وزن ۴۴۰۱۷۱،۵۲ ۱۴۴۳،۲ 🔻 🔰ارزش کل معاملات ۲۷۴۶۵ میلیارد تومان 🔰حجم کل معاملات ۱۹،۷ میلیارد تومان

✅بیشترین تاثیر مثبت:

۱.فرآورده های نفتی ۲.بانکها و موسسات اعتباری ۳.خودرو و ساخت قطعات

✅بیشترین تاثیر منفی:

۱.مواد و محصولات دارویی ۲.سیمان، آهک و گچ ۳.محصولات کاغذی

تشکیل کارگروه مشترک مجلس و بانک مرکزی برای نظارت بر بازار ارز

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: در جلسات مکرری که با نمایندگانی از بانک مرکزی برای کنترل قیمت ارز داشته‌ایم، مقرر شده کارگروه مشترکی بین مجلس و بانک مرکزی برای نظارت بیشتر بر بازار ارز جهت نظارت مستمر و روزانه تشکیل شود. در شرایط موجود، راهی جز تقویت بخش صادرات برای رفع مشکلات اقتصادی وجود ندارد، بخشی از محدودیت‌های ایجادشده در حوزه صادرات از نظر ما در مجلس قابل قبول نیست، زیرا بخشی از آن با بانک مرکزی مرتبط است و بخشی دیگر نیز به سایر دستگاه‌ها مرتبط است.

رونق بورس ادامه دارد؟

🔴 اگر بخواهیم آینده بورس را پیش‌بینی کنیم توجه به چند گزاره مهم اهمیت ویژه‌ای دارد. اولین و مهم‌ترین گزاره تورم، انتظارات تورمی و نرخ ارز است. تا زمانی که انتظارات تورمی و افزایش نرخ ارز داشته باشیم رشد ارزش سهام شرکت‌ها در بورس ادامه‌دار خواهد بود. 🔴 گزاره دوم، افزایش عمق بازار سهام از منظر تعداد فعالان در این بازار و به عبارت دیگر افزایش بسیار بالای ضریب نفوذ بورس در بین تقریبا آحاد مردم است که البته آزادسازی سهام عدالت نیز در افزایش هرچه بیشتر این نفوذ کمک کرده است. 🔴 گزاره سوم موضوع کاهش نرخ سود بانکی و به‌طور کلی نرخ سود اوراق بدون ریسک ازجمله اوراق خزانه دولت است که در یکسال گذشته از حدود ۲۴ درصد به حدود ۱۴ درصد کاهش پیدا کرده که این خود دو تاثیر مهم بر بورس خواهد گذاشت: 🔴 افزایش ضریب قیمت بازار به عایدی هر سهم (P/ E) شرکت‌ها در بورس و دوم کاهش نرخ هزینه‌های مالی شرکت‌ها که در نهایت سبب بهبود سودآوری شرکت‌ها خواهد شد. 🔴 گزاره‌های مهم دیگر قیمت‌های جهانی کامودیتی‌ها شامل نفت، فلزات، مواد معدنی و محصولات پتروشیمی هستند. 🔴 آخرین گزاره‌ موضوع تغییر دولت در کمتر از یکسال آینده است. افزایش قابل ملاحظه ضریب نفوذ بورس در میان آحاد مردم درحال‌حاضر سبب خواهد شد که دولت بعدی توجه ویژه‌ای به این بازار داشته باشد، بنابراین از این منظر نیز اتفاقات به نفع بورس خواهد بود. 🔴 می‌توان گفت تمامی گزاره‌ها ادامه رونق بورس را تایید می‌کنند. این رونق به معنای رشد مستمر و پی در پی قیمت‌ها نیست، چراکه کاهش‌های موقت در قیمت سهام نه‌تنها بد نیست بلکه بسیار مفید نیز است/ دنیای اقتصاد

رکورد فروش ارز در سامانه نیما شکسته شد

بر اساس گزارش‌های دریافتی از سامانه نیما، از ابتدای سال جاری تا روز گذشته معادل ۳.۳ میلیارد یورو در سامانه نیما ارز فروخته شده است در این میان بالاترین میزان فروش ارز در هفته قبل (۳۱ خرداد الی ۵ تیر) انجام شده است. بر این اساس میزان فروش ارز در سامانه نیما طی هفته گذشته معادل ۴۲۹ میلیون یورو بوده که ضمن رشد ۹۲ درصدی نسبت به هفته قبل، نشانگر افزایش قابل توجه میزان فروش ارز در سامانه نیما است./اقتصاد انلاین


99.04.07

📊گزارش شاخص شنبه ۱۳۹۹/۰۴/۰۷

🔰شاخص بورس ۱۴۶۶۲۸۰،۶۹ ۴۶۸۲۷،۷۵🔺 🔰شاخص فرابورس ۱۶۰۲۰،۳۹ ۸۱۷،۹۲ 🔺 🔰شاخص هم وزن ۴۴۱۶۱۱،۷۴ ۹۶۰۶،۵ 🔺 🔰ارزش کل معاملات ۱۴۴۲۴،۱ میلیارد تومان 🔰حجم کل ۸،۴ میلیارد تومان

✅بیشترین تاثیر مثبت:

۱.فلزات اساسی ۲.محصولات شیمیایی ۳.فرآورده های نفتی

✅بیشترین تاثیر منفی: ۱.محصولات غذایی ۲.سایر کانی های غیر فلزی ۳.کاشی و سرامیک

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.