اخبار هفته اول شهریور ماه

اخبار هفته اول شهریور ماه

99.06.07

💢 در یک تغییر سیاستی بزرگ بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد که با هدف حمایت از بازار کار و تقویت رشد اقتصادی، هدف گذاری تورمی قبلی خود را رها کرده و اجازه خواهد داد تا نرخ تورم با سرعت بیشتری افزایش پیدا کند.

جروم پاول- رئیس بانک مرکزی آمریکا با اعلام این تصمیم گفته است که تحت سیاست گذاری جدید، نرخ تورم به تدریج از سطح هدف گذاری شده دو درصدی عبور خواهد کرد. این سیاست گذاری تورمی از سال ۲۰۱۲ تاکنون چارچوب اصلی سیاست گذاری های پولی و مالی فدرال رزرو بوده است.

انتظار بسیاری از فعالان بازار در حال حاضر این است که نرخ تورم را به سمت بالا سوق دهد زیرا تورم پایین فعلی میتواند ریسک‌های محسوسی را متوجه اقتصاد کند.

پاول هم چنین انتظارات تورمی را عاملی بسیار مهم در مسیر حرکت آینده اقتصاد دانست و افزود: از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۹ تاکنون بانک مرکزی موفق شده است تا نرخ تورم را زیر دو درصد نگه دارد اما اکنون بهتر است این حساسیت کنار گذاشته شود اما تورم در بلندمدت در محدوده دو درصدی حفظ خواهد شد.

پیش از این رابرت کاپلان- مدیر دفتر منظقه ای فدرال رزرو در دالاس گفته بود که نرخ تورم امسال آمریکا احتمالا عددی بین ۲.۲۵ درصد تا ۲.۵ درصد خواهد بود و بانک مرکزی قصد دارد اجازه عبور تورم از دو درصد را بدهد./ایسنا

💢 استفعای آبه رسما پذیرفته شد

حزب حاکم ژاپن استعفای نخست وزیر از مقام خود را به صورت رسمی
پذیرفت.
منابع خبری گزارش دادند در پی انتشار خبر استعفای آبه، “بورس توکیو” ۲ درصد سقوط کرد.

💢 ورود پالایشگاه ستاره خلیج فارس به بورس زمان‌بر است.

مدیر عامل پالایشگاه ستاره خلیج:
به طور کلی مقدمات کار در زمینه ورود سهام این شرکت به بورس انجام شده است، ولی این موضوع نیاز به زمان دارد، زیرا ما باید از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شویم.

💢 با نزدیک شدن به موعد ۱۴ سپتامبر و ضرب الاجل ترامپ در خصوص منع فعالیت برنامه های Tik Tok و Wechat در امریکا :

سخنگوی وزارت خارجه چین تهدید کرد که اگر امریکا مانع فعالیت Wechat یا TikTok در امریکا شود ، مصرف کنندگان چینی میتوانند از خرید محصولات Apple صرف نظر کرده و آن را بایکوت کنند!

💢 همتی: افزایش موقتی تورم کنترل شده است

رئیس‌کل بانک مرکزی:
آمریکا با وجود تلاش مداوم برای ایجاد بی ثباتی در بازارهای پولی و ارزی کشور، نتوانسه به اهداف اصلی خود دست یابد
افزایش موقتی تورم در ماه‌های ابتدایی سال کنترل شده است.

💢 ظریف: دولتمردان آمریکا نه فهمی از حقوق دارند و نه از سازمان ملل چیزی می‌دانند

وزیر خارجه روز جمعه در توییتی نوشت:
پس از آنکه [تلاش های] ایالات متحده آمریکا سه مرتبه از سوی شورای امنیت رد شد، این کشور اکنون تهدید به “تحریم هر شخص و هر موجودیتی که بین آمریکا” و “اسنپ‌بک آن” فاصله ایجاد کند، کرده است.
روشن است که آن‌ها [دولتمردان آمریکا] نه فهمی نسبت به “حقوق” دارند و نه از ملل متحد چیزی می‌دانند.

شاید این یک مثال برای آنها روشن کند: شما سال ۲۰۱۸ از برجام طلاق گرفتید. قرار داشتن نام شما در سند ازدواج بی معناست.


99.06.06

💢 ۴۷ درصد صادرات ایران به کشورهای همسایه است

غلامرضا انصارى معاون اقتصادى وزارت امور خارجه در جلسه گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان اردبیل:
تمرکز بر روی کشورهای همسایه، ایجاد تجهیزات و فرصت‌های بهتر برای روان کردن امور تجارت با همسایگان از جمله برنامه‌های وزارت امور خارجه در بخش اقتصادی است

یکی از عمده مشکلات فعالان اقتصادی و تجار کشور انتقال ارز حاصل از صادرات به کشور است که تهاتر می‌تواند راهکار مطمئنی برای حل این مشکل باشد.

💢 خبرهای بد درباره واکسن کرونا؛ احتمال مصونیت ۵۰ درصدی/ سازمان جهانی بهداشت تاکنون هیچ واکسنی را تایید نکرده

▫️متخصصان می‌گویند هنوز مشخص نیست واکسن کرونا تا چه مدت ایمنی ایجاد می‌کند و به همین دلیل احتمالا به نسل اول، دوم و سوم واکسن کرونا نیازمند خواهیم بود.

▫️به گفته متخصصان کارایی ۵۰ درصدی همچنان ایده آل نیست اما قابل توجه است و حداقل چرخه انتقال در جامعه هم ۵۰درصد کاهش پیدا می‌کند.

💢 روحانی: رونق اقتصادی هدف دولت است

رئیس جمهور در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت:

ترمیم صدمات ناشی از تحریم‌ها و شیوع کرونا و هموار کردن مسیر ثبات و رونق اقتصادی از اهداف نقشه راه دولت است.

تکالیفی برای هر دستگاه در راستای استقلال بودجه از نفت تعریف شده است.

حمایت از تولید و اشتغال بخش مهمی از نقشه راه فصل هشتم تدبیر است.

💢 نرخ تورم لبنان از ۱۰۰ درصد گذشت

نرخ تورم لبنان در دوره ۱۲ ماه منتهی به ژوئیه به۱۱۲.۳۹ درصد افزایش یافت که این نرخ تورم در مقایسه با دوره زمانی مشابه منتهی به ماه قبل ۲۹.۶۶ درصد بیشتر شده است.

💢 آلمان: تحریم تسلیحاتی ایران باید تمدید شود!

وزیر خارجه آلمان پس از دیداری که در برلین با «گابی اشکنازی» همتای صهیونیست خود داشت؛ مدعی لزوم استمرار تلاش‌ها برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران شد.
هایکو ماس در اظهاراتی که نشان از ضعف برلین در برابر آمریکا و رژیم صهیونیستی دارد؛ مدعی شد لغو تحریم تسلیحاتی ایران به ضرر منطقه است و سایر کشورهای اروپایی هم باید تابع این نظر باشند./ مهر

💢 پاول رییس فدرال رزرو :

ما قرار است هدف تورمی خود را تغییر دهیم و آن را با عنوان «میانگین ۲٪» بشناسیم!
اگر تورم از سطح «میانگین ۲٪» فراتر رود ، کمیته FOMC جهت تغییرات در سیاستهای مالی تردید نخواهند داشت!

هدف اصلی ما تقویت بازار کار خواهد بود. از تورم استقبال هم میکنیم اما هدف ما صرفا این نیست.

💢 پاول:

تفاوت بحران كرونا با بحران هاي قبلي در اين است كه از نظر ما اقتصاد و بانك ها خوب كار ميكردند و ريكاوري بعد از بحران بسيار سريعتر خواهد بود براي اين بخش ها.

💢 ايران از شركت آلمانى ب دلیل مسدود کردن ۲ میلیارد دلار دارایی بانک مرکزی

بورس آلمان اعلام كرد شكايت سرمايه گذاران ايرانى عليه “کلیراِستریم” شرکت وابسته به آلمان در دادگاه نيويورك ثبت شده است. شاكيان كليراستريم، بانك مركزى ايران و چند نهاد ديگر هستند.
١٫٩ میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی ایران در آلمان در پی رأی یک دادگاه آمریکایی در سال ۲۰۱۳ به شاکیان مدعى قربانی تروریسم در آمریکا تحویل شد و ۲ میلیارد دلار دیگر نیز برای دعاوی قضایی دیگر در رابطه با درخواست غرامت مسدود شده است.


99.06.05

💢 آغاز پذیره نویسی صندوق دارا دوم

▫️اقتصادنیوز: پذیره نویسی دارا دوم که با نماد پالایش یکم معرفی شده است از امروز ۵ شهریور آغاز شد.

▫️سقف سرمایه گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی ایرانی) در مجموع دو صندوق قابل معامله اول و دوم دولتی، پنجاه میلیون ریال (پنج میلیون تومان) تعیین شده است. پذیره نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکانپذیر است و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد.

▫️پس از اتمام پذیره نویسی و اخذ مجوز فعالیت صندوق از سازمان بورس و اوراق بهادار، سهام موضوع فعالیت این صندوق با اعمال ۲۰ درصد تخفیف به قیمت پایانی سهم در روز معاملاتی قبل از شروع پذیره نویسی توسط سازمان خصوصی سازی به صندوق واگذار خواهد شد.


99.06.04

💢 اعلام زمان نام‌نویسی «#دارا_دوم»

سازمان خصوصی سازی:
شروع پذیره نویسی از بامداد روز چهارشنبه مورخ ۱۳۹۹/۰۶/۰۵ آغاز شده و تا پایان روز چهارشنبه مورخ ۱۳۹۹/۰۶/۱۹ ادامه خواهد یافت.

سقف سرمایه گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی ایرانی) در مجموع دو صندوق قابل معامله اول و دوم دولتی، پنجاه میلیون ریال (پنج میلیون تومان) تعیین شده است. پذیره نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان‌پذیر است و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد.

حداکثر تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی ایرانی دارای کد ملی، پس از کسر میزان سرمایه گذاری همان فرد در صندوق دارا یکم، ۵۰۰ واحد سرمایه‌گذاری است.

پذیره نویسی واحدهای این صندوق برای اشخاص دارای کد معاملاتی (کد بورسی) صرفاً از طریق کارگزاری‌های بورس و سامانه‌های آنلاین معاملاتی صورت می‌گیرد. اشخاص فاقد کد معاملاتی (کد بورسی) می‌توانند از طریق درگاه‌های غیرحضوری و حضوری بانک‌های منتخب برای خرید واحدها اقدام نمایند. هر شخص می‌تواند صرفاً یکی از این دو روش را انتخاب نماید.

انجام ثبت نام اولیه (حداقل تا ابتدای مرحله احراز هویت) در سامانه سجام صورت می‌پذیرد.

💢 سهامداران برای دومین صندوق ETF چه سرنوشتی رقم می‌زنند؟

استقبال از دارا دوم در هاله‌ای از ابهام

عرضه بزرگ دومین سهام دولتی در قالب صندوق ETF مشهور به دارادوم برنامه‌ریزی شده و قرار است چهارشنبه سهام آن عرضه شود اما بسیاری از کارشناسان نسبت به استقبال از این صندوق ابهام دارند.

صندوقی که خبر عرضه نشدن آن نقطه شروع ریزش بازار بود حالا که قرار است عرضه شود معلوم نیست چقدر مورد استقبال سهامداران قرار گیرد.

این صندوق شامل سهام ۴ شرکت از جمله پالایش نفت تهران، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تبریز و پالایش نفت بندرعباس است که تا قبل از ریزش بازار، خواهان زیادی داشت اما با اتفاقاتی که در دو هفته اخیر روی داده جذابیت خود را نزد سهامداران از دست‌ داده‌‌ و معلوم نیست چه سرنوشتی در انتظارش است. / دنیای اقتصاد

💢 توضیحات اسماعیلی درباره زیان بازار بورس و احیای حقوق عامه

سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری:

موضوعات بورس کاملا تخصصی است. مسئولیت اولیه برعهده سازمان بورس است تا امروز گزارش خاصی ارائه نشده است؛ اما هرجا نیاز باشد ورود پیدا می‌کنیم.

حمایت یا دخالت در بورس

💢 معاملات بازار سهام از فضای تحلیلی فاصله می‌گیرد. ارزندگی سهام نادیده گرفته و فضا برای جولان افراد غیربورسی باز می‌شود. در این فضا دولتمردان در راستای تنویر افکار عمومی سطح حمایت شاخص بورس را به‌طور رسمی اعلام می‌کنند؛ رفتاری که در هیچ‌کدام از کشور‌های دنیا سابقه ندارد.

💢 درست است که در بورس‌های بین‌المللی نیز حقوقی‌ها بدون دستور برای حفظ منافع خود در چنین شرایطی وارد جریان معاملات می‌شوند و در عین حال که امنیت سبد سرمایه‌گذاری خود را در نظر می‌گیرند، از بازار حمایت می‌کنند اما در بازار سرمایه ایران شرایط متفاوت است.

💢 دولت به حقوقی‌ها دستور می‌دهد. سهام شرکت‌های شاخص‌ساز مورد حمایت قرار می‌گیرند تا نماگر سهام افت محدود‌تری را نشان دهد. در چنین شرایطی بورس بیشتر از اینکه تحت‌تاثیر پارامتر‌های اساسی و کلان اقتصادی قرار بگیرد،‌ به حالتی دولتی تبدیل می‌شود.


99.06.03

⭕️ شباهت بورس به مهرماه ۹۷

بورس تهران که ۱۰ روز کاری پیش توانست قله ۲ میلیون و ۷۸ هزار واحدی را فتح کند، اکنون بیش از ۲۰ درصد از سقف اخیر خود عقب نشست تا عنوان بازار خرسی را در اختیار گیرد.

پیش از این آخرین باری که بورس تهران به فاز خرسی وارد شد، پاییز سال ۹۷ بود که البته بعد از ۵۵ روز معاملاتی رقم خورد. در آن سال دماسنج تالار شیشه‌ای پس از ۴۱ روز کم‌نوسان، روندی صعودی را در پیش گرفت و با هجوم پول‌های تازه مواجه شد. اما امسال چه می‌شود؟
گزارش امروز صفحه بورس را بخوانید./ کانال رسمی روزنامه دنیای اقتصاد

💢 خلاصه صحبت های دیشب عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی:

🔺اگر تورم و نقدینگی را نتوانیم کنترل کنیم قطعا ارزش پول ملی را نمی توانیم حفظ کنیم

🔻حفظ ارزش پول ملی برمی‌گردد به تولید ملی و رشد اقتصادی کشور و زمانی که اقتصاد کشور تقویت گردد آن زمان پول ملی نیز تقویت می‌شود.
🔺 در سه سال گذشته هیچ سود بانکی را کاهش نداده ایم

🔻سود بانکی در سال ٩۶ روی سود یکساله ١۵ درصد تثبیت شده بود ولی چند بانک به دلیل ناترازی، سودهای بسیار بالایی ارائه میدادند و سیستم بانکی را به هم زده بودند و با انجام اصلاحات نظام بانکی این بانک‌ها عملا سود خود را کاهش دادند.

🔺چه زمانی آرامش به بازار ارز بازخواهد گشت؟
🔻سیاست‌های جدید ارزی را از حدود یک ماه قبل شروع کرده‌ایم و اکنون آثار آن را می‌بینیم و طی چند روز گذشته عرضه ارز در سامانه نیما بسیار خوب شده است.

🔺 خیلی از التهابات اقتصادی و نقدینگی کنترل نشده ناشی از نا ترازی برخی از بانک ها بود/درحال حاضر ٩٩.٨ درصد سپرده گذاران موسسات غیر مجاز تعیین تکلیف شده اند.

🔻در دوسال گذشته ٢٧ میلیارد دلار به دلایل مختلف به بانک مرکزی برنگشته بود

🔺 بین ۲۵۰ نفری که به عنوان صادرکننده متخلف شناخته شده‌اند، برخی ناتوان مالی بوده‌اند که از آن‌ها سواستفاده شده است.
🔻۷۰ نفر از این ۲۵۰ نفر به برخی‌ها متصل هستند، حتی بین آن‌ها کارتن خواب هم دیده شده که با نام آن‌ها کارت بازرگانی گرفته شده و تجارت صورت پذیرفته است.

🔺 از ابتدا با ارز ۴۲۰۰ مخالف بودم اما تابع سیاست‌های دولت هستم

🔻از ابتدا با ارز ۴۲۰۰ مخالف بوده‌ام و هم اکنون هم مخالفم، اما تابع سیاست‌های دولت برای تنظیم بازار و حمایت از معیشت مردم هستم.

💢 نتانیاهو: کشورهای بیشتری از امارات تبعیت خواهند کرد

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی:
فردا میزبان “مایک پامپئو” وزیر خارجه آمریکا هستم و معتقدم که کشورهای بیشتری از امارات تبعیت خواهند کرد.
اینها نتیجه سیاست‌هایی است که من طی چند دهه آن را به پیش برده‌ام. برخی آن را دکترین نتانیاهو یعنی صلح برای صلح می‌نامند.
صلح با امارات متحده عربی مزایای زیادی را به همراه خواهد داشت. ما انتظار سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای را داریم.
فردا با کشور دیگری غیر از امارات در قدس (اشغالی) دیدار خواهم داشت که بعداً درباره آن اطلاع‌رسانی می‌شود.

💢 ترامپ: ظرف ۳ هفته با ایران توافق می‌کنم

رئیس جمهور آمریکا که پیشتر گفته بود ظرف یک ماه بعد از پیروزی در انتخابات با ایران توافق می‌کند، حالا مدعی شده این توافق ظرف ۳ هفته به وقوع خواهد پیوست.

💢 تا این لحظه بیش از ۵۲۰۰ میلیارد تومان پول های حقیقی ها از بازار خارج شده است 

به معنای حمایت حقوقی ها از بازار نیز می باشد. ارزش صف های فروش بازار نیز تا این لحظه به ۲۱۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است.
همچنان امیدواریم بازار سریع تر به روند تعادل خود برگردد.

💢 تذکر رهبر انقلاب به دولت:

” دولت کار کند ۳ صد روز آخر وقت اضافه نیست. ”

💢 افزایش ۱۳۰ درصدی قیمت ظروف یکبار مصرف نسبت به محرم ۹۸

یک تولیدکننده پلاستیک:
قیمت ظروف یکبار مصرف نسبت به وضعیت مشابه سال قبل ۱۳۰ درصد افزایش داشته است.
تقاضای خرید وجود ندارد.
بزرگ‌ترین معضل تولیدکننده‌ها فروش است.
واحدهای صنفی و کارخانه‌ها صددرصد تعطیل نشده‌اند اما در دوران نقاهت سختی قرار دارند./ ایسنا

💢 رئیس سازمان بورس: به‌زودی شاهد بهبود قیمت‌ها در بازار بورس خواهیم شد

حسن قالیباف اصل:
متغیر‌های بازار در مقایسه با ماه‌های گذشته تغییری نکرده است
به سهامداران توصیه می شود صبر پیشه کنند چون بازار سرمایه در بلندمدت سود خوبی نصیب سرمایه‌داران می‌کند
شورای عالی بورس بحث‌های خوبی درباره سهام عدالت انجام و راهکار‌های مختلفی برای عرضه و فروش سهام عدالت مطرح شد. در این جلسه همچنین درباره سقف اعتباری در صنعت کارگزاری صحبت شد تا اعتبارات کارگزاری این سقف برای سهام عدالت افزایش پیدا کند.
یکی از دلایل افت بازار، عرضه سهام عدالت بود که از این به بعد سهام عدالت دربازار عرضه نمی‌شود و نهاد‌های مالی این سهم را خریداری می‌کنند
نکته دیگرافزایش سقف اعتبار کارگزاری‌ها از ۱۰ درصد به ۱۵ درصد است که این موضوع توسط کمیته پایش ریسک در بازار سرمایه برای کمک به بازار، تصمیم‌گیری شد.

📌 اخبار کوتاه از بازار مالی

📆 دوشنبه ۳ شهریور ۹۹

✅ نتیجه جلسه ویژه مسئولان بازار سرمایه با مدیران صندوق های با درآمد ثابت ، مشخص و همراه با افزایش امیدها به برگشت بازار شد.

✅ رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از دو وزیر نفت و اقتصاد، خواست با هماهنگی دیوان محاسبات ، ایرادات اوراق سلف نفتی برطرف شود .

✅ زیرمجموعه ایران خودرو از انعقاد قرارداد ۱۸.۲ میلیارد تومانی تولید و تحویل ۲۵ هزار مجموعه قطعه وانت نیسان به زامیاد خبر داد و با توقف نماد، آماده بازگشایی برای دوشنبه شد.

✅ قیمت پایه محصولات پتروشیمی از سوی دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی با افزایش بیش از ۶۲۳۴ ریالی به دلار ۱۹۴۴۳۲.۵ ریالی اعلام شد.

💢 سیگنال مثبت مجلس برای بورس

محسن علیزاده، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:
مالیات بر عایدی سرمایه شامل سپرده‌های بانکی و بازار سرمایه نمی‌شود.

اجرای دقیق و درست این طرح جلوی افزایش بی‌رویه قیمت‌ها را در بازار مسکن، ارز، طلا و سکه خواهد گرفت.

💢 نمای پایانی بازار در پایان معاملات امروز

بورس در پایان معاملات امروز با کاهش ۵۳ هزار و ۷۸۹ واحدی به ارتفاع یک میلیون و ۶۰۸ هزار رسید و ۳.۲۴ درصد افت کرد.
همچنین شاخص کل هم‌وزن نیز حکایت از کاهش ۱.۹۲ درصدی دارد.
مجموع حجم معاملات در بورس و فرابورس نیز به بیش از ۱۵ هزار و ۶۰۰ هزار میلیارد تومان رسید.

💢 رئیس کل بانک مرکزی: ساعت کاری من از ۸ صبح تا ۱۰ شب است و بعد از آن هم در خانه پیگیر کارها هستیم

قیمت اجناس را هفتگی خدمت رییس جمهور ارایه می‌کنیم و از قیمت اجناس مطلع هستیم.

مردم از قیمت اجناس شاکی هستند.

فشار تحریمی و انتطارات تورمی منجر به این نارصایتی شده.

اوضاع پولی کشور خوب است، در زمینه ارز در حال تامین هستیم.

کالاهای اساسی به وفور در اختیار مردم است.

به سهم خود، به دلیل فشار اقتصادی از مردم عذرخواهی می‌کنم ولی ما همه تلاشمان را انجام دادیم.

💢 مخالفت وزارت نفت با طرح پیش فروش نفت به مردم

زنگنه، عضو کمیسیون بودجه مجلس: کارشناسان وزارت نفت اعلام کردند، طرح پیش فروش نفت دارای ابهاماتی است و به اندازه کافی کار کارشناسی روی آن انجام نشده حتی انجمن صادرکنندگان غیرنفتی هم به با طرح مخالف بودند. / فارس

💢 ظرفیت هسته معاملات توسط مهندسان ایرانی ۷ برابر شد

ظرفیت هسته ۳ هزار تراکنش در ثانیه بود که دیروز به ۲۰ هزار تراکنش در ثانیه رسید.

💢 خواجه‌نصیری در شبکه ۲:

فردا هم حقوقی‌ها ۱۰ هزارمیلیارد تومان خرید خواهند کرد.
تا ۱۰ روز آینده این برنامه ادامه خواهد داشت و این حمایت قطع نخواهد شد.

💢 خواجه نصیری نائب رئيس هيئت مديره بورس تهران:
شاخص ها دوباره مثبت خواهد شد ، ما از مردم عذرخواهی می کنيم.


99.06.02

💢 عضو شورای عالی بورس:

تصمیمات خوب و هوشمندانه ای در شورا با حمایت کامل دکتر همتی وسایر اعضا برای حمایت از ‎سهامداران_خرد گرفته شد

ای کاش سایر مسوؤلین ومدیران حداقل به اندازه ‎دکتر دژپسند در این چند روز دغدغه سهامداران خرد بازار را میداشتند

مسوؤلین بدانند ‎سهامداران حقیقی ولی نعمت همه ما در ‎بورس میباشند.

💢 عضو هیات رئیسه مجلس تاکید کرد:
اعتماد مردم نسبت به بورس بازیچه اهداف مقطعی برخی افراد نشود.

💢 بانک‌ها می‌توانند موقتا سهام عدالت بخرند

مدیر شرکت سپرده گذاری مرکزی: هر بازاری که حجم انبوهی از سهامدارانش برای فروش اقدام کنند می‌ریزد.

💢 زمانی که قيمت ارز ٢ نرخی می‌شود فساد اقتصادی هم به وجود می‌آید

ریيس دفتر ریيس جمهور:
مسئله تنظیم بازار در این شرایط بسیار سخت است بخصوص اگر کالای مورد نظر با عرض ۴٢٠٠ تامین شده باشد.
با وجود ارز ٢ نرخی مسئولین علاوه بر تلاش برای تهیه و توزیع کالا، باید مراقب عدم سوءاستفاده‌ واسطه‌گرها در این زمینه نیز باشند.

💢 ایران و ونزوئلا قرارداد تجاری امضا کردند

سفارت ایران در ونزوئلا اعلام کرد قراردادهای تجاری امضا شده با ونزوئلا با ارسال اولین محموله میوه به ایران نهایی شد.
طبق گزارش این سفارت، اولین محموله انبه و آناناس ونزوئلا به ایران ارسال شد. این صادرات بخشی از روابط تجاری برد-برد بین دو کشور است.

💢 رئیس سازمان بورس: بازار بورس دیر و زود دارد، سوخت و سوز ندارد

با حقوقی‌های بازار بورس صحبت می‌کنیم، اما متغیرهای بنیادی بازار تغییر نکرده است.
سرمایه گذاران صبر کنند در بلند مدت بازده بازار سرمایه از سایر بازارها بیشتر است.
سرمایه اضافه را وارد بازار بورس کنید فروش خانه و ملزومات کار درستی نیست.

✅ زمان_معاملات نیمه دوم بازار:

🔸#آریا : 12:35 تا 13:30 بدون پیش گشایش

🔸#رافزا : 12:35 تا 13:30 بدون پیش گشایش

🔸#پیزد: 12:35 تا 13:30 بدون پیش گشایش

🔸#وپویا: 12:35 تا 13:30 بدون پیش گشایش

🔸#بگیلان: 12:35 تا 13:30 بدون پیش گشایش

🔸#زملارد: 12:35 تا 13:30 بدون پیش گشایش

🔸#گدنا: 12:35 تا 13:30 بدون پیش گشایش

💢 دو و نیم میلیارد #دلار به کشور بازگردانده شد

همتی رئیس بانک مرکزی: سکه‌های پیش فروش را تحویل دادیم مگر مواردی که حکم قضایی صادر شده بود و دو و نیم میلیارد دلار ارز صادرات در فرصت تعیین شده به کشور بازگردانده شد.

💢 زمان عرضه سهام استقلال و پرسپولیس مشخص شد/ اول سرخ‌ها، سپس آبی‌ها
معاون امور مجلس، حقوقی و هماهنگی امور استان‌های وزارت ورزش و جوانان با تایید این خبر که هفته اول شهریور سهام دو باشگاه سرخابی عرضه شود گفت: قرار است ابتدا سهام باشگاه پرسپولیس وارد بورس شود و در ادامه هم این اتفاق برای استقلال رخ خواهد داد.

💢 رئیس جمهور: اقتصاد کشورهای بزرگ در دوران کرونا ۲۰ درصد کوچک شده اما ایران تنها ۳ درصد آسیب دیده است

رئیس جمهور در دیدار تصویری هیات دولت با رهبر انقلاب:

اگر چه سقوط قیمت نفت و به ویژه تحریم‌های بی‌سابقه و ظالمانه آمریکا مشکلاتی برای مردم ایجاد کرد اما دولت در مواجهه با این مشکلات، کشور را به خوبی اداره کرد و با بهره‌گیری از تجربه مواجهه موفق با این دو تکانه، توانست کشور را در برابر مشکلات ناشی از همه‌گیری کرونا نیز به خوبی مدیریت کند.

در حالی که اقتصاد بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا تا ۲۰ درصد کوچک شد اما اقتصاد ایران در برابر مشکلات ناشی از شیوع کرونا تنها ۳ درصد آسیب دید که این نشان توانمندی دولت در ایستادگی در برابر این مشکل و مدیریت آن است.

💢 کره جنوبی می‌خواهد بدهی نفتی خود را به ایران از طریق اقلام بهداشتی تسویه کند

حسین تنهایی، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و کره جنوبی: رقم بدهی کره جنوبی به ایران حدود ۷.۵ میلیارد دلار برآورد شده که پیش از این مقرر شده بود ۵۰ میلیون دلار به صورت اقلام مورد نیاز بهداشتی و کالاهای اساسی به کشور برگردد که تاکنون محقق نشده است، البته خبرهایی در خصوص تدوین قرارداد برای دریافت اقلام بهداشتی از کره جنوبی در ازای بدهی این کشور به ایران وجود دارد که بر اساس آن، اتاق بازرگانی با نهادهای مربوطه مذاکراتی را انجام داده تا از مسیرهای مشخص، کالاهای لازم به ایران برسد.

نوع کالاهای وارداتی از کره جنوبی از سوی وزارت بهداشت تعیین شده است. مقرر شده تا ظرف دو هفته آینده این قرارداد از سوی ایران تدوین و بعد از امضا برای تسویه بدهی‌ها اجرایی شود.

💢 توصیه‌ی رهبر انقلاب به دولت: با مردم، مستقیم حرف بزنید

رهبر انقلاب، امروز: هفته دولت مناسبتی است برای یادآوری و مرور خدمات یکساله اعضای دولت؛ جمع بندی عملکردها و نقد نقاط ضعف و نقاط قوت.
هم دستاوردها را بگویید، هم تنگناها را بگویید، هم آنچه را که توانستید انجام بدهید را بگویید، هم آنچه را که باید انجام میدادید و انجام نشده را بگویید.
با مردم مستقیم حرف بزنید تا آنجایی که ممکن است؛ این روزها محدودیت هست لکن از طریق تلویزیون و با تماسهای رو در رو با مردم برای آنها توضیح بدهید. ۹۹/۶/۲

💢 به سال آخر به چشم وقت اضافی نگاه نکنید

رهبر انقلاب:
اهمیت دیگر سال آخر دولت این است که بعضی کارهای اساسی را که در دولت شما جواب ممکن است ندهد اما برای دولت بعد به یادگار بگذارید، بگذارید با نام نیک، با تشکر از شما یاد بشود: اصلاح ساختار بودجه، اصلاح نظام بانکی، اصلاح نظام مالیاتی، یا اصلاح قانون اجرای سیاستهای اصل 44 کارهای ماندگار است، کارهای اساسی است که برای بعد باقی میماند.
در این سال کارهایی که شروع شده یا قول آن داده شده، سعی بشود تمام بشود. قول ششصد هزار واحد مسکونی ، طرحهای در دست افتتاح وزارت نیرو، سیاست پالایشگاه‌سازی ، اقداماتی که در مورد شرکتهای دانش‌بنیان شروع شده ، اقدامات مربوط به نظام سلامت مخصوصاً در مواجهه‌ی با کرونا، و مسئله‌ِی افزایش تولیدات کشاورزی که قول داده شده را ادامه بدهید و با جدیّت دنبال کنید.
به‌هیچ وجه نباید به صورت وقت اضافی به سال آخر نگاه کرد. ۹۹/۶/۲

✅ همتی: اگر تورم و نقدینگی را نتوانیم کنترل کنیم قطعا ارزش پول ملی را نمی توانیم حفظ کنیم

رئیس‌کل بانک مرکزی:
▫️حفظ ارزش پول ملی برمی‌گردد به تولید ملی و رشد اقتصادی کشور و زمانی که اقتصاد کشور تقویت شود، آن زمان پول ملی نیز تقویت می‌شود.


99.06.01

📌 اخبار کوتاه از بازار مالی

✅ دو نوبته شدن معاملات در بورس ، بعد از سه روز کاری و تجربه ایی ناموفق لغو شد و از امروز داد و ستد سهام همه صنایع و اوراق و صندوق های قابل معامله طبق روال قبل خواهد بود.

✅ مدیر نظارت بر بورس ها از افزایش ضریب تعدیل سهام در حساب تضمین مشتریان اعتباری از ۱۰ درصد به ۲۰ درصد خبر داد که از یکشنبه توسط ۱۰۸ شرکت کارگزاری اجرا می شود .

✅ طبق دستورالعمل جدید وزارت نفت درباره تغییر روش محاسبه قیمت خوراک پالایشی ها، ۶ پالایشگاه و دو پتروشیمی در سال حداقل یک میلیارد دلار تخفیف در قیمت خوراک دریافت می کنند.

✅ مدیرعامل بانک ملت از آمادگی تامین منابع مالی به سایپا و همکاری با شرکت های قطعه ساز این خودرو ساز برای تولید قطعات جدید خبر داد.

✅ سازمان بورس در مصوبه ایی جدید و با هدف حمایت از بازار سهام، حد نصاب سقف سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت را به ۱۵ درصد رساند .

💢 امضای توافقنامه کاهش تعرفه‌ها میان آمریکا و اروپا

“رابرت لایتیزر” نماینده تجاری آمریکا و “فیل هوگان” نماینده تجاری اتحادیه اروپا توافق خود درباره بسته کاهش تعرفه‌ها را اعلام کردند.
این توافق موجب افزایش دسترسی به بازار صدها میلیون دلاری ایالات متحده و اتحادیه اروپا می‌شود.
براساس این توافقنامه، تعرفه‌های اتحادیه اروپا برای یک دوره پنج ساله لغو می‌شوند و کمیسیون اروپا سریعاً رویه‌هایی را برای ایجاد دائمی تغییرات تعرفه آغاز می‌کند.
آمریکا نیز براساس این توافقنامه ۵۰ درصد از نرخ تعرفه خود را برای برخی محصولات صادر شده از اتحادیه اروپا به ارزش متوسط تجاری سالانه ۱۶۰ میلیون دلار شامل برخی از وعده‌های غذایی آماده و ظروف مخصوص کریستال کاهش می‌دهد.

💢 صندوق ETF پالایشی امروز ثبت و چهارشنبه عرضه می‌شود

رئیس سازمان خصوصی سازی: مجوزهای دومین صندوق ETF دولتی شامل ۴ پالایشگاه اصفهان، بندرعباس، تهران و تبریز دریافت شده و این صندوق امروز (شنبه) ثبت و چهارشنبه هفته جاری نیز در بورس تهران پذیرش می‌شود.

💢 بازدهی ۷ برابری شاخص ارزش سهام در بهار ۹۹

بازدهی شاخص ارزش سهام در بهار ۱۳۹۹ نسبت به بهار سال ۹۸ رشد بیش از ۷ برابری داشته و رقم ۶۴۷.۸ درصدی را به ثبت رسانده است.

💢 رشد ۲۱ هزار واحدی نماگر بورس در ۲۰ دقیقه آغازین معاملات امروز

شاخص کل بورس تهران در این لحظه در ارتفاع یک میلیون و ۷۷۸ هزار واحد قرار گرفته است.

فولاد، فملی و فارس بیش‌ترین تأثیر مثبت و نمادهای تاپیکو، اخابر و وغدیر بیشترین اثر منفی را بر روند حرکت شاخص گذاشته‌اند.

🔴 رکورد شکنی در بازار مواد معدنی /با ثبت قیمت ۱۳۰ دلاری سنگ آهن رقم خورد

▫️قیمت سنگ با ثبت قیمت ۱۳۰ دلاری به بالاترین سطح در شش سال گذشته رسید.

▫️یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت سنگ آهن اقدام دولت چین در هفته گذشته است.چین با هدف ایجاد محرک و انگیزه ساخت و ساز در دوران پاندمی کرونا کرد، ‌اقداماتی را انجام داد.

▫️ارزیابی های رویترز نشان می دهد که چین در هفت ماهه نخست امسال 11.8 درصد سنگ آهن بیشتری نسبت به مدت مشابه پارسال وارد کرده است.

💢 وزارت خارجه آمریکا، موضع رئیس جمهور این کشور در مورد عدم دستیابی ایران به سلاح اتمی را بازنشر کرد

وزارت خارجه در توییتی به نقل از دونالد ترامپ نوشت:
رئیس جمهور دونالد ترامپ: تا زمانی که من رئیس جمهور ایالات متحده هستم ، هرگز به ایران اجازه داشتن سلاح هسته ای داده نمی شود.

💢 زنگنه: دیگر در نفت دخالت نمی‌کنم؛ خداحافظ!

بیژن زنگنه، وزیر نفت:
اگر برگردیم به سال ۹۲ دیگر وزیر نمی‌شوم. از این به بعد هم می‌خواهم زندگی کنم و دیگر در نفت دخالتی نخواهم کرد… خداحافظ شما!

💢 توضیحات رئیس جمهور در خصوص واکسن کرونا

روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا:
هنوز با اطمینان نمی‌شود در مورد هیچ واکسنی صحبت کرد.
سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که ما تا مهار کامل این ویروس به دو سال زمان نیاز داریم.
به امید اینکه تا یک یا دو ماه دیگر ویروس از بین می‌رود نباشیم.

💢 دولت می‌خواهد به هر شگردی کسری بودجه خود را جبران کند / پیش فروش اوراق نفتی؛ سیاست اشتباه دولت

رحیمی مظفری، عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس:
پیش فروش زمانی کاربرد دارد که کالایی در بازار با وجود داشتن تقاضا، موجودی نداشته باشد بنابراین نباید جنس آماده فروش که خریدار دارد را پیش فروش کرد چراکه در این صورت زمینه هر گونه فساد و مشکلات حقوقی فراهم می‌شود.

💢 دام برای تازه‌واردهای بورس با سجام‌ تقلبی

رییس مرکز تشخیص ‌و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتای ناجا نسبت به کلاهبرداری از کاربران فضای مجازی با راه‌اندازی سایت تقلبی سجام هشدار داد.

برخی از این افراد با درج تبلیغات در فضای مجازی اطلاعات کاربران را برای ثبت نام در سامانه سجام دریافت کرده و معمولا پس از اخذ مبالغی دیگر ارتباطی با کاربر برقرار نمی‌کنند که در این خصوص لازم است شهروندان از ارائه اطلاعات هویتی خود و نیز پرداخت مبلغ به دیگران برای ثبت نام در سجام خودداری کنند.

💢 نبض_بازار
ارزش صف های فروش به بالای 7 هزار میلیارد تومان رسیده در این دقایق ، امروز صبح قرار بود جلسه شورای عالی بورس هم برگزار شود که هنوز از این جلسه خبری بیرون نیامده تا شاید خروجی این جلسه بتواند کمکی به بازار کند. به نظر می رسد بازار پس از اخبار متعددی که در روزهای پایانی هفته مخابره شد احتیاج به حمایت های واقعی تری دارد.

💢 تخت‌روانچی: ایران متناسب با تهدیدهای متوجه برجام اقدام می‌کند

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت:
ایران متناسب با تهدیدهای متوجه برجام و قطعنامه، اقدام می‌کند که یکی از آنها بازگشت به طراحی گذشته راکتور اراک است./ ایرنا

💢 روسیه دومین تولیدکننده بزرگ نفت جهان شد.

روسیه با تولید نفت خام بیشتر از عربستان سعودی در ژوئن، به رتبه دومین تولیدکننده بزرگ نفت جهان رسید و پس از آمریکا ایستاد که همچنان تولیدکننده شماره یک جهان است.

💢 سعید اسلامی، عضو شورای عالی بورس:

نوسانات بازار نیاز به پایش دارد.
تصمیمات شورای عالی بورس همواره در جهت حمایت از بورس است، هرچند بازار سرمایه به طور ذاتی دچار نوسان است.
بازار در حالت اصلاح است و
سیاست دولت و بورس حفظ شاخص است.
مشکلات فنی موجود در هسته یکی از علل ریزش بازار به شمار میرود./ سنا

💢 جزییات جلسه امروز شورای عالی بورس

علیزاده، عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس:
ماحصل جلسه شورا این بود که قرار بر این شده، در اولین جلسه هیات دولت در مورد قیمت دارا دوم بحث شود و قیمت سهام این شرکت ها متناسب با نرخ روز ارزشگذاری شود، این نگرانی قبلا در خصوص‌ قیمت دارا دوم وجود داشت که قرار شده قیمت‌گذاری آن به روز انجام شود.

موضوع دوم این است که قرار شده در مورد سهام عدالت که طی هفته گذشته با فروش آن در بازار مشکلاتی به وجود آمده، توسط نهادهای حمایتی اقدامات لازم انجام شود. این که نهادها به چه صورت سهام عدالت را خریداری کنند (بلوکی و یا …) مطرح نشده و این که چه نهادهایی سهام عدالت را خریداری کنند مشخص نشده، اما قطعا این اتفاق خواهد افتاد.

💢 مدیرکل آژانس به ایران می آید

سفیر ایران در سازمان های بین المللی مستقر در وین:
در راستای تعاملات و همکاری های جاری ایران و آژانس، بنابر دعوت ایران، گروسی مدیرکل آژانس هفته جاری به ایران سفر می کند.
ایران یکی از شرکای اصلی آژانس می باشد ‌‌ امیدواریم این سفر به تقویت همکاری های متقابل بینجامد.

🔴 بانک‌ها می‌توانند موقتا سهام عدالت بخرند

فهیمی، سخنگوی سهام عدالت:
▫️در هر بازاری حجم انبوهی از سهامداران برای فروش اقدام کنند، آن بازار می‌ریزد.

▫️تنها رفتار منطقی سهامداران می تواند بازار بورس را به ثبات برساند.

▫️در جلسه امروز شورای عالی بورس به بانکها برای خرید مقطعی سهام عدالت اجازه داده شد.

💢 یک تصمیم در ۲۲ روز سه بار تغییر کرد؛ سرگیجه داور بورس تهران

▫️اقتصادنیوز: سازمان بورس برای مثبت شدن شاخص، روز پنج شنبه بسیاری از تصمیمات قبلی خود را لغو کرد اما امروز شاخص مثبت نشد.

▫️سازمان بورس برای حد نصاب سرمایه گذاری در سهام صندوق های با درآمد ثابت ظرف 22 روز گذشته سه تصمیم مختلف گرفته است.

▫️8 مرداد ماه/سازمان بورس: حد نصاب سرمایه‌گذاری در سهام، صندوق‌های بادرآمد ثابت به پنج درصد کاهش یافت و صندوق‌ها تا پایان مرداد برای رعایت این حد فرصت دارند.

▫️29 مرداد/سازمان بورس: صندوق‌های با درآمد ثابت تا پایان سال برای رعایت حد نصاب ۵ درصد فرصت دارند.

▫️30 مرداد/سازمان بورس: حد نصاب سقف سرمایه‌گذاری سهام صندوق‌های با درآمد ثابت، تا ۱۵ درصد افزایش یافت.

▫️سازمان بورس امیدوار است افزایش حد نصاب صندوق درآمد ثابت فشار فروش را کم کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.