قرارداد آتی طلا

معاملات آتی طلا

قرارداد یا معاملات در بازار آتی چیست ؟

معاملات آتی، [futures exchange] نوعی از قرار داد است که با حد و مرز مشخص برای خرید یا فروش یک کالای یا ابزار مالی، در زمان آینده تعین شده با قیمتی که در ابتدا توافق شده است، که به امضای طرفین معامله می رسد.
کالای قرارداد آتی اصولا و الزاما باید دارای استاندارد های کیفیت و کمیت بوده و زمان و محل تحویل آن باید از ابتدای قرار داد مشخص باشد. تنها چیزی که در آتی متغیر هست قیمت آینده است، که در ابتدای باز کردن معامله محاسبه می‌شود.

در واقع منظور از معاملات آتی کم کردن ریسک در سرمایه‌گذاری است که این ابزار در بورس کالا مورد استفاده زیادی دارد.استفاده از این نوع معاملات می‌تواند به عنوان راه‌کاری مناسب برای جذب نقدینگی محسوب شود که خود باعث از بین رفتن دلالی و قیمت های کاذب بین معامله‌گران و کارگزاران در کنار معاملات آتی چرخه بورس و اقتصاد برای جذب سرمایه‌های سرگردان تکمیل شده و جلو گیری از ایجاد حباب و تشنج در بازار میکند.
از این رو قرارداد و معاملات آتی کالا در جهان از گذشته طرفداران زیادی دارد به این دلیل که این بازار منافع کانل طرفین خریدار و فروشنده را تامین کرده و همیشه این فرصت کسب سود را برای نوسان گیران نیز فراهم کرده است.

فعالان این حوزه از بازار آتی به سه گروه زیر دسته بندی می‌شوند:

۱- خریداران کالا : اشخاصی چه حقیقی و چه حقوقی که به نوعی از کالا که در آینده نیاز دارند و آن را امروز در بازار آتی با قیمتی که کارگزار معین کرده پیش خرید می‌کنند.
۲- فروشندگان کالاها : کسانی که تمایل دارند کالای تولیدی خود را در آینده بفروش برسانند و امروز می‌توانند به قیمت معین برای زمان دلخواه ولی مشخص شده در آینده پیش فروش کنند.
۳- نوسان گیرها: کسانی که تمایل به خرید و فروش ویا تحویل فیزیکی خود کالا [سکه] را نداشته،وفقط میخواهند با پیش بینی و تحلیل درست از روند بازار قیمت کالا [مثل سکه] سود مناسبی بدست آورند.
در ادامه گروه سرمایه گذاری اکسیر میتواند مشاور و همراهی خوب برای معاملات آتی شما باشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر با بخش آتی طلا در تماس باشید.

کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت برای اکسیر محفوظ است - طراحی سایت توسط آرتیمان وب