قرارداد آتی زعفران

  • خانه
  • /
  • قرارداد آتی زعفران

قرارداد آتی زعفران در بورس کالا


قبل از هر توضیحی باید به این مطلب اشاره کرد که ۹۰ درصد از زعفران جهان را ایران تولید می­‌کند و با توجه به هزینه­‌های بالای تولید در کشورهای رقیب نظیر اسپانیا، فرصت بی­‌نظیری برای این گیاه ارزشمند فراهم آمده است تا سهم خود را در بازارهای جهانی تثبیت کنند؛ اما مشکلاتی نظیر صادرات فله‌­ای، نبود بسته­‌بندی مناسب و عدم تعامل با کشورهای مقصد باعث شد تا زعفران ایران بنام کشورهایی نظیر اسپانیا و امارات وارد بازارهای جهانی شود. و همچنین نوسانات قیمتی، ریسک دو چندانی را به فعالان این حوزه تحمیل کرده و به همین دلیل و در جهت کاهش ریسک نوسانات، بورس کالای ایران قراردادهای آتی زعفران را به‌عنوان یکی از مهم­ترین ابزارها در تاریخ ۲ خرداد ۱۳۹۷ راه‌­اندازی کرد.
ابزارهای مشتقه (قراردادهای آتی) ابزاری هستند که قیمت و ارزش آن‌ها از یک نوع دارایی که اصطلاحاً به آن “دارایی پایه” می‌گویند، مشتق می‌شود. در قرارداد آتی فروشنده متعهد می‌­شود در سررسید مشخص، مقدار معین از کالایی مشخص را به قیمتی که الان تعیین می­‌کند، بفروشد و طرف خریدار متعهد به خرید آن کالا می­‌شود. قراردادهای آتی باید از مشخصاتی استاندارد پیروی کنند.
در حال حاضر زعفران مورد تائید بورس کالای ایران، زعفران رشته‌ای بریده ممتاز (نگین) و زعفران رشته ای درجه یک (پوشال معمولی) تعیین‌شده که بر اساس استاندارد مشخص‌شده از سوی بورس کالا است. شما می­‌توانید با مراجعه به سایت بورس کالای ایران به نشانی www.ime.co.ir ویژگی­های این نوع محصول را مشاهده کنید. تمامی ویژگی‌های موردنظر یک قرارداد آتی در قالب مستندی به نام مشخصات قرارداد آتی توسط بورس کالا به اطلاع عموم می‌رسد.
درصورت نیاز به مشاوره و خرید و فروش با بخش معاملات آتی گروه سرمایه گذاری اکسیر در تماس باشید.